Siedem ofert na przekop Mierzei Wiślanej. Firma z Ankary chce to zrobić za złotówkę...

Po kilku tygodniach opóźnienia udało się rozpocząć kolejny etap przekopu Mierzei Wiślanej. W Urzędzie Morskim w Gdyni otwarto koperty firm, które chcą wykonać kanał. Najniższa oferta to zaledwie złotówka. Możliwe, że złożono ją... przez pomyłkę.

Przekop Mierzei Wiślanej staje się coraz bardziej realny. W Urzędzie Morskim w Gdyni, po kilku tygodniach oczekiwania, doszło do otwarcia kopert z ofertami firm, które chcą wykonać kontrakt. 

Najniższą ze wszystkich cenę zaoferowała spółka z Ankary. Jak wynika z oficjalnego komunikatu turecka firma chce dokonać przekopu za... złotówkę. Trudno w tej chwili ocenić dlaczego spółka zdecydowała się na tak niską cenę. Tym bardziej, że składająca firma opisała ją jako... testową.

Najtańsza oferta na przekop Mierzei Wiślanej to pomyłka?Najtańsza oferta na przekop Mierzei Wiślanej to pomyłka? Źródło: Urząd Morski

Budimex za wykonanie zadania chce 992 miliony złotych. Niemal tyle samo chce konsorcjum Besix/NDI. Energopol Szczecin złożyło ofertę za 1,08 mld zł, China Harbour Engineering Company za 1,07 mld , a Korporacja Sinohydro  prace wycenia na 1,1 mld zł. Polbud-Pomorze za wykonanie prac zażądał najwięcej  - ok. 1,5 miliarda złotych.

Ostateczne koszty przekopu nie są znane. Wcześniejsze szacowania sugerowały, że kanał, który ma zostać oddany do użytku w 2022 r. będzie kosztował ok. 880 mln zł. Minister Gróbarczyk, szef Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi zastrzegał jednak, że cena kontraktu może być wyższa. Większość ofert przekracza zakładany budżet. Warto pamiętać, że wykonanie samego przekopu to nie jedyna inwestycja, jaką trzeba będzie ponieść, by kanałem mogły wpływać statki. Niezbędne jest też pogłębienie toru wodnego. 

Czytaj też: Czy Polska kiedykolwiek zarobi na przekopie Mierzei Wiślanej? [ANALIZA]

Zakładano też, że przekop Mierzei Wiślanej może się zwrócić się częściowo dzięki złożom bursztynu. Po zakończeniu badań wiemy jednak, że materiału jest mało. Do jego wydobycia trzeba będzie dołożyć - podczas badań odkryto zaledwie 1400 kg materiału.

Kanał na Mierzei Wiślanej ma mieć długość 1,3 km i 5 m głębokości. Inwestycja w zamyśle ma ożywić gospodarczo Warmię i Mazury oraz wzmocnić bezpieczeństwo Polski.

Więcej o:
Komentarze (272)
Siedem ofert na przekop Mierzei Wiślanej. Firma z Ankary chce to zrobić za złotówkę
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 104 razy 86

  Ofertę za złotówkę złożył zapewne Morawiecki. Nie takie biznesy mu się opłacały :)

 • gourmant

  Oceniono 74 razy 70

  Wykopią bursztyn i zejdą z placu budowy. A że zapłacą kary 100 % od wartości kontraktu? No cóż, jakoś ten 1 zł przeżyją.

 • marywil2012

  Oceniono 48 razy 36

  po pierwsze termin 2022 jest nierealny. zbudowanie zajmie co najmniej 7 lat.
  po drugie będzie kosztowało trzy razy tyle ile mówił pis. o ile nie więcej.
  po trzecie koszty są niewspółmierne do korzyści. minimalny ruch. towary i tak trafiają do trójmiasta i drogami jadą w inne rejony. ruch turystyczny - zaniedbywalny.
  po czwarte, w jakim celu wycinano drzewa, skoro nawet planów nie ma szczegółowych? czyżby chodziło o pokazanie sprawczości? no ale przecież pamiętamy, żę wycinacie puszczę byle ciąć kasę. to każdy głupi potrafi.

 • 123szklarnia

  Oceniono 41 razy 23

  Bursztyn bursztynem, ale piasek budowlany to skarb.Nie wiem ,czy wiecie, ale Arabia Saudyjska musi piasek budowlany importować.Piasek z pustyni się nie nadaje.W skali świata piasku brakuje.Stąd prawdopodobnie oferta Turków.Przekop za piasek i bursztyn.

 • punter

  Oceniono 28 razy 22

  A ile chce żona Morawieckiego ?
  Bo skoro jako bezrobotny golodupiec dostała 1,5mln CHF kredytu od banku zarządzanego przez męża to może teraz jako obszarnik dostanie taki kontrakt też od męża.

 • meki_majcher

  Oceniono 31 razy 21

  Z powodu braku bursztynu, pisuary stracili zainteresowanie przekopem mierzei. Znaleziona bryłka okazała się być skamieniałym gównem pedrtlodaktyla kaczodziobego.

 • zd46

  Oceniono 20 razy 16

  1 złotówka wcale nie dziwi, to jest przecież poziom PiS-u. Glapiński po przez swojego wysłannika szefa KNF-u Chrzanowskiego (nie ukaranego do dzisiaj) w tajnych rozmowach spekulacyjno-korupcyjnych, chciał od pana Czarneckiego odkupić dwa banki za 1 złoty, to dlaczego Turcy nie mogli zaoferować cenę usługi na 1 złoty? Rozumowanie Glapcia poderwali Turcy z Ankary.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX