Pracownicy największego producenta stali na "postojowym". ArcelorMittal wstrzymuje rekrutację

ArcelorMittal Poland, największy w Polsce producent stali, ogłosił zawieszenie rekrutacji. To konsekwencja decyzji o częściowym wygaszeniu produkcji, która odbywa się w Krakowie.
Zobacz wideo

ArcelorMittal Poland, firma, która jest właścicielem olbrzymiej huty w Krakowie, zdecydował o wstrzymaniu zewnętrznych procesów rekrutacyjnych w związku z planowanym częściowym zatrzymaniem działalności. Firma zawiesiła też przyjmowanie do swoich oddziałów pracowników firm zewnętrznych.

"Naszym priorytetem jest zapewnienie zajęcia tym pracownikom naszej firmy, którzy zostaną dotknięci tymczasowym wstrzymaniem pracy wielkiego pieca i stalowni w krakowskim oddziale. Wraz z naszymi partnerami społecznymi - przedstawicielami największych związków zawodowych - chcemy wypracować rozwiązania, dzięki którym nasi pracownicy w jak najmniejszym stopniu odczują negatywne skutki tego postoju" - powiedziała dyrektor personalna i członek dyrekcji wykonawczej ArcelorMittal Poland Monika Roznerska, cytowana w komunikacie.

Pracownicy krakowskiego oddziału zostaną w pierwszej kolejności oddelegowani do innych prac - zarówno w pozostałych zakładach krakowskiej huty, jak i w innych oddziałach ArcelorMittal Poland.

"To wymaga szczegółowych analiz, a następnie uzgodnień w zakresie choćby potrzeb szkoleniowych czy też organizacji dojazdu. Porozumienie w tych kwestiach chcemy wypracować w jak najkrótszym czasie, dlatego już rozpoczęliśmy regularne spotkania z największymi organizacjami związkowymi" - dodała Roznerska.

Pracownicy największego producenta stali w Polsce "na postojowym"

ArcelorMittal Poland zakłada także, że część pracowników skorzysta z tzw. "postojowego" przewidzianego w Kodeksie pracy tj. sytuacji, gdy pracownik nie świadczy pracy z przyczyn leżących po stronie pracodawcy, przy czym wynagrodzenie za "postojowe" jest w ArcelorMittal Poland wypłacane według zasad korzystniejszych niż te wynikające z Kodeksu pracy, zaznaczono.

W ubiegłym roku ArcelorMittal Poland zatrudnił 540 osób. Liczba ta obejmuje rekrutacje prowadzone na rynku zewnętrznym, jak i transfery z firm świadczących usługi na rzecz koncernu. ArcelorMittal Poland zatrudnia łącznie ok. 11 tys. osób, z czego ponad 3 tys. w krakowskiej hucie.

Czytaj też: Xi Jinping odwiedza fabrykę i wysyła Donaldowi Trumpowi jasny sygnał. Wojna handlowa może wejść w nową fazę

Na początku maja br. ArcelorMittal Poland ogłosił tymczasowe wstrzymanie pracy wielkiego pieca i stalowni w oddziale w Krakowie m.in. w związku z osłabieniem popytu na stal i rosnącymi cenami uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Koncern wskazywał wówczas m.in., że huty w Polsce w dłuższej perspektywie wciąż nie mogą liczyć na zapowiadane rekompensaty pośrednich kosztów CO2, które otrzymują producenci stali w wielu krajach UE.

ArcelorMittal Poland jest największym producentem stali w Polsce oraz największym producentem koksu w Europie. Firma ma 6 oddziałów w województwach: małopolskim, opolskim i śląskim

Więcej o: