Ekonomista Gitanas Nauseda wygrywa wybory prezydenckie na Litwie. "Chciałbym, aby słowo prowincja zniknęło"

Według wstępnych danych z blisko trzech czwartych okręgów wyborczych ekonomista Gitanas Nauseda, zdobył on ponad 71 procent głosów. Jego konkurentka, Ingrida Ingrida Šimonyte przekonała do siebie blisko 28 procent wyborców. Ostateczne wyniki wyborów prezydenckich na Litwie mają być znane jeszcze dziś wieczorem.

Wstępne dane wskazują na to, że miejsce w fotelu, w którym zasiadała przez ostatnie 10 lat Dalia Grybauskaite zajmie Gitanas Nauseda. On sam powiedział w swoim sztabie, że jest innym człowiekiem niż obecna jeszcze prezydent kraju. Zaznaczył również, że chce wspólnie z innymi instytucjami zmieniać Litwę tak, aby każdy mieszkaniec tego kraju cieszył się szacunkiem.

Chciałbym, aby słowo prowincja zniknęło. Wszyscy zasługujemy, aby żyć w godności. Nasz kraj osiągnął wiele i mam nadzieję, że nadal będziemy szli do przodu

- powiedział Gitanas Nauseda w swoim sztabie wyborczym.

Pomimo, że ostateczne wyniki wyborów będą znane późnym wieczorem lub w nocy, konkurentka Nausedy, Ingrida Šimonyte poinformowała, że pogratulowała swojemu oponentowi zwycięstwa. "Nie wiem czemu niektórzy komplikują sprawy i wydaje im się, że świat z powodu wyborów się kończy. Świat jutro będzie nadal istniał" - powiedziała Šimonyte podczas wieczoru wyborczego na placu przed Pałacem Prezydenckim.

Gitanas Nauseda był doradcą jednego z największych litewskich banków oraz doradcą prezydenta Valdasa Adamkusa. W pierwszej turze 12 maja zdobył 30,9 proc. głosów i niewielką różnicą głosów przegrał z Ingridą Šimonyte.