Tusk nie pojawi się w środę przed komisją ds. VAT. Bo będzie w Azji

Donald Tusk nie stawi się w środę przed sejmową komisją śledczą ds. VAT. Były premier, a obecnie przewodniczący Rady Europejskiej powiedział w Brukseli, że w ubiegłym tygodniu jego pełnomocnik poinformował komisję o nieobecności, wynikającej z wykonywanych obowiązków.
Zobacz wideo

Donald Tusk wyjaśnił, że od środy ma stać na czele unijnej delegacji do kilku państw azjatyckich. Dodał, że jest przekonany, iż pełnomocnik ustali wraz z komisją dogodny termin przesłuchania.

Pełnomocnikiem Tuska jest mecenas Roman Giertych

Jak wynika z informacji Krzysztofa Berendy z RMF FM, przewodniczący komisji ds. VAT poseł Marcin Horała usprawiedliwienia nieobecności Tuska nie otrzymał. Także wiceprzewodniczący komisji Kazimierz Smoliński we wtorek przed południem mówił Polskiej Agencji Prasowej, że wezwanie dla Tuska zostało odebrane, ale komisja nie dostała oficjalnego potwierdzenia.

Na razie z sejmowej strony z planów komisji śledczej ds. VAT środowe przesłuchanie Tuska nie zostało skreślone.

.. .

Czy Tuskowi grozi kara?

Sporną kwestią jest to, czy komisja usprawiedliwienie nieobecności Tuska otrzymała. Teoretycznie, jeżeli świadek nie usprawiedliwi niestawiennictwa przed komisją śledczą, ta może wnioskować do sądu o ukaranie go grzywną. Te zwykle w podobnych sytuacjach oscylują wokół kilku tysięcy złotych.

Zobacz wideo
Więcej o: