Kraków. Duże podwyżki za parkowanie w centrum miasta. 9 złotych za godzinę

Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie przygotował projekt powołujący Śródmiejską Strefę Płatnego Parkowania. Miasto podzielono na trzy strefy - A, B i C, w których za pierwszą godzinę postoju zapłacimy kolejno 9, 7 i 5 złotych.
Zobacz wideo

Zastępca prezydenta Krakowa ds. polityki społecznej i komunalnej Andrzej Kulig przyznał, że zmiany dotyczące m.in. wprowadzenia nowych stawek w cenniku oraz pobieranie opłat za postój w weekendy mogą obowiązywać już od września tego roku. Obowiązujące obecnie stawki określone zostały w 2001 roku.

Zmiany w cenniku płatnego parkowania w Krakowie - powodem niechęć kierowców do rezygnacji z samochodu i korzystania z komunikacji miejskiej

Według władz miasta strefa płatnego parkowania, która miała ograniczyć wjazd samochodów do centrum, nie przynosi już rezultatów. Coraz więcej kierowców parkuje w strefie płatnej codziennie, a więcej niż połowa parkuje w tych miejscach przez 6-7 godzin. Kierowcy mimo opłat nie zrezygnowali z samochodów i nie zamienili ich na komunikację miejską, przez co korki w Krakowie należą do codzienności.

Nowe zmiany pozwolą samorządom pobierać realne opłaty za postój, które są wyznaczane ze względu na wartość danego pasa drogowego. Miejsca parkingowe na prywatnych działkach kosztują kierowców obecnie 5-6 złotych za godzinę, a na parkingach kubaturowych cena ta wynosi nawet 7 złotych. Tymczasem dotychczasowa maksymalna kwota pobierana za parkowanie w miejskich strefach kosztowała kierowców tylko 3 złote za pierwszą godzinę.

Strefa Płatnego Parkowania w Krakowie - wyższe ceny i opłaty w weekendy mogą obowiązywać już od września tego roku

Zgodnie z nową uchwałą Zarządu Transportu Publicznego Kraków zostanie podzielony na trzy główne strefy. Najdroższe obszary to te miejsca, w których wypełnienie miejsc postojowych przez cały dzień sięgało 95-100 procent. Z tego powodu kierowcy przez ponad kwadrans musieli krążyć po mieście w poszukiwaniu miejsca do parkowania. Poza zwiększeniem opłat władze chcą wydłużyć pobór za parkowanie do godzin 22 (wcześniej opłaty pobierano od godziny 10 do 20). Samorządowcy chcą także pobierać opłaty nie tylko w tygodniu, ale też w weekendy. Wolne od opłat za parkowanie będą tylko Wigilia, 25 i 26 grudnia, 1 listopada oraz Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny.

Najwięcej kierowcy zapłacą w strefie A (obecna P1 i P2) - tutaj pierwsza godzina postoju będzie kosztować 9 złotych, kolejna 10, a trzecia 11 złotych. Za każdą następną godzinę zapłacimy ponownie 9 złotych. W strefie B (obecna P3, P4, P5, P7 - Zwierzyniec, Podgórze, Grzegórzek, ulica Lubicz) będzie obowiązywać średnia stawka. Tutaj zapłacimy 7 złotych za pierwszą godzinę postoju, 8 za drugą i 9 złotych za trzecią - każda kolejna godzina wynosić będzie znowu 7 złotych. Najmniej za parkowanie zapłacą mieszkańcy strefy C - będzie to kolejno 5, 6 i 7 złotych za pierwsze trzy godziny. Nieopłacenie postoju przez kierowców będzie karane opłatą w wysokości 200 złotych.

Dla mieszkańców stref przewidziano abonament mieszkańca w wysokości 10 złotych. Będzie można wykupić także abonament ogólnopostojowy, który za miesiąc wyniesie 1200 złotych w strefie A, 900 złotych w strefie B i 700 złotych za strefę C. Opłata za wszystkie trzy strefy za miesiąc to koszt 1800 złotych. Można wykupić także abonamenty dzienne, które dla stref A, B i C wyniosą kolejno 80, 60 i 40 złotych.

Więcej o: