Indeks cen mieszkań w dół pierwszy raz od prawie dwóch lat. Analityk: "Największy wzrost cen mamy już za sobą"

Opublikowany przez serwis branżowy Morizon indeks cen mieszkań pierwszy raz od dwóch lat spadł. Według analityków rynku wtórnego wskaźnik w maju jest o 3,6 proc. niższy. Ostatni spadek miał miejsce 20 miesięcy temu.
Zobacz wideo

Indeks cen mieszkań publikowany przez serwis wyraża łączną wartość względną średnich cen ofertowych mieszkań używanych wystawionych do sprzedaży w portalach Grupy Morizon. Obliczana jest na podstawie średnich cen ofertowych w 10 największych polskich miastach: w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Gdańsku, Poznaniu, Szczecin, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie. Średnie są następnie ważone liczbą mieszkańców tych miast.

Indeks cen mieszkań wg MorizonIndeks cen mieszkań wg Morizon Morizon

Największy wzrost cen mamy już za sobą. Pierwszy spadek od prawie dwóch lat to moment nie tyle przełomowy, co dobra perspektywa na przyszłość dla rynku mieszkaniowego. Może to przyczynić się do ustabilizowania rosnących w rekordowym tempie cen mieszkań, ale nie będziemy świadkami spektakularnych obniżek

- skomentował spadek wskaźnika Rafał Malik z firmy Morizon.

Analityk podkreśla również deficyt gruntów pod nieruchomości i wciąż wzrastające koszty materiałów budowlanych

Rok 2019 bez wątpienia będzie ważny z punktu widzenia delikatnego spowolnienia dynamiki wzrostów, którą obserwujemy nieprzerwanie od przeszło 5 lat

- dodał Rafał Malik.

Ogólna tendencja?

Pierwszy od prawie dwóch lat spadek indeksu cen to informacja istotna również z tego względu, że od początku roku mieliśmy do czynienia z dalszym wzrostem cen. Domiporta w raporcie dla Next.Gazeta.pl donosił, że w pierwszym kwartale 2019 r. zanotowano wzrost cen nieruchomości średnio o 11 proc. w porównaniu z analogicznym okresem rok wcześniej.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w porównaniu z pierwszym kwartałem 2018 r.Ceny mieszkań na rynku wtórnym wzrosły w porównaniu z pierwszym kwartałem 2018 r. Gazeta.pl

Spodziewane ochłodzenie koniunktury gospodarczej i pogorszenie się warunków przyznawania kredytów mieszkaniowych może osłabić trend w kolejnych miesiącach. Analitycy Domiporta przestrzegają, by mimo to nie oczekiwać rewolucji cenowej na rynku nieruchomości.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (21)
Indeks cen mieszkań w dół pierwszy raz od prawie dwóch lat. Analityk: ?Największy wzrost cen mamy już za sobą?
Zaloguj się
 • rolnikspodlublina

  Oceniono 8 razy 4

  Myślałem żeby sobie kupić mieszkanko w Lublinie, bo mnie stać. Ale na wsi ładniej i zdrowiej a do centrum miasta mam godzinkę. Prawda taka, że dziś bogaci uciekają pod miasto. Kto ma kasę, ten ucieka.

 • ps11111ps

  Oceniono 7 razy 3

  W co zainwestowac oszczednosci zeby sie zabezpieczyc przez grozaca nam hiperinflacja bedaca skutkiem pisowskich kielbas wyborczych i masowego rozadwnictwaa? Mieszkanie? Euro? Dolary?

 • dublet

  Oceniono 8 razy 2

  Od 20 lat mieszkam u teściów w kawalerce i czekam na prognozowane przez forumowych analityków spadki cen. I wreszcie się doczekałem!!

 • farcry3

  Oceniono 1 raz 1

  Katastru nie wprowadzą, bo politycy-decydenci , sektor prawniczy i banksterski poinwestowal w nieruchomości . Swieżo upieczony poseł gołodupiec po jednej kadencji ma kilka mieszkań .

 • edimerc

  Oceniono 10 razy -2

  Spadną. Jak się skończą pieniądze to wprowadzą kataster, tak ze 2% czyli tyle co we wszystkich krajach i tyle ile obecnie wynosi podatek od nieruchomości gospodarczych. Podatek banalnie prosty do wprowadzenia, wysokościągalny, do tego "sprawiedliwy". Bo nie dość że będą pieniądze na socjal to jeszcze ku uciesze gawiedzi dostaną po dupsku "bogole".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX