PKP Intercity rozszerzyło umowę o dodatkowych 26 wagonów za 223,8 mln zł. Łącznie kupi ich 81

Przewoźnik zdecydował się rozszerzyć umowę na zakup wagonów w Fabryce Pojazdów Szynowych H. Cegielski w Poznaniu (FPS) o dodatkowych 26 nowych wagonów za 223,8 mln zł brutto. Łączna wartość umowy na 81 wagonów wzrosła do 697,3 mln zł.
Zobacz wideo

81 nowych wagonów trafi do PKP Intercity do lutego 2022 r., a pierwsze z nich w przyszłym roku. Po upływie 24 miesięcy od odbioru wagonów FPS H. Cegielski jest zobowiązana do wykonania przeglądów na trzecim poziomie utrzymania.

Pragniemy zapewnić Polakom podróże koleją komfortową, punktualną i bezpieczną. Każda kolejna podpisana i realizowana umowa na nowy tabor lub jego modernizację pozwala podnosić jakość usług oferowanych przez PKP Intercity. Dotychczas przewoźnik zawarł umowy z polskimi producentami na realizację zadań inwestycyjnych w ramach strategii taborowej na kwotę blisko 3 mld zł

- powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk podczas konferencji prasowej.

Jak poinformował prezes PKP IC Marek Chraniuk, w nowych wagonach pasażerowie skorzystają z wygodnych foteli, klimatyzacji, systemu informacji pasażerskiej oraz toalet z zamkniętym obiegiem. Każde miejsce będzie miało dostęp do gniazdka elektrycznego oraz indywidualne oświetlenie. Ponadto zostaną zainstalowane wzmacniacze sygnału sieci komórkowych oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu. Wagony te będą dostosowane do prędkości 200 km/h.

Wagony nowoczesne i wygodne

Dodatkowe wagony będą dopasowane do potrzeb różnych grup pasażerów. Do PKP Intercity trafią dwa wagony przedziałowe pierwszej klasy, dziewięć wagonów przedziałowych i dziewięć wagonów bezprzedziałowych drugiej klasy, trzy wagony bezprzedziałowe drugiej klasy, z których każdy wyposażony będzie w osiem wieszaków na rowery oraz trzy wagony przedziałowe drugiej klasy, z których każdy przystosowany będzie do przewozu osób niepełnosprawnych.

PKP Intercity to największy w Polsce kolejowy przewoźnik dalekobieżny. W 2017 r. miał 42,8 mln pasażerów. Z nowych wagonów podróżni będą mogli korzystać w pociągach Express InterCity (EIC) na trasach: Warszawa - Kraków, Zakopane - Gdynia, Kołobrzeg/Gdynia - Bielsko-Biała, Kołobrzeg/Gdynia - Warszawa, Warszawa - Zielona Góra, Warszawa - Szczecin, Warszawa - Berlin, Gdynia - Berlin, Kraków - Berlin, Gdynia/Warszawa - Wiedeń.

Zobacz wideo
Więcej o: