Getin Bank i Idea Bank nie połączą się. KNF daje czerwone światło

Komisja Nadzoru Finansowego nie wyraziły zgody na połączenie Idea Banku i Getin Banku. Była to jedna z rozważanych możliwości na ratowanie Idea Banku.

Jak tłumaczy KNF w komunikacie, bezpośrednią przyczyną decyzji odmownej było nieuzupełnienie przez banki koniecznej dokumentacji. Getin Bank i Idea Bank nie przedstawiły Komisji kluczowych dla postępowania zaktualizowanych danych i projekcji finansowych dla banku powstałego w wyniku połączenia, nie wykazały także, że połączony bank spełniałby wymogi kapitałowe.

Jednocześnie, biorąc pod uwagę przekazywane w ostatniej fazie postępowania informacje na temat przebiegu procesu pozyskania inwestora, z których wynika, że dotychczas nie zostały złożone żadne wiążące oferty ze strony potencjalnych inwestorów uczestniczących w tym procesie, uzasadnione wątpliwości budzi wiarygodność i możliwość realizacji działań założonych w przedłożonym biznesplanie Połączonego Banku, a zmierzających do spełnienia wymogów kapitałowych. Powyższe, w ocenie KNF, podważa zasadność samego procesu łączenia Getin Noble Bank SA z Idea Bank SA, opartego przede wszystkim na założeniu dokapitalizowania Połączonego Banku przez nowego inwestora

- pisze KNF dodając, że gdyby nie doszło do dokapitalizowania połączonego banku bezpośrednio po połączeniu, bank cierpiałby na niedobory kapitału.

Kadrowe trzęsienie ziemi w Idea Banku

W piątek doszło w Idea Banku do jeszcze jednego ważnego zdarzenia, a mianowicie nagle "wykruszyło" się 3/7 zarządu instytucji. Rezygnacje złożyli Tomasz Górski, Piotr Petelewicz oraz Dariusz Daniluk. Tym samym w zarządzie banku pozostały tylko cztery osoby - prezes Jerzy Pruski, Jaromir Frankowicz, Artur Kubiński oraz Piotr Miałkowski.

Kiepsko w Idea Banku

W połowie maja Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła kuratora do Idea Banku. Został nim Bankowy Fundusz Gwarancyjny. 

Z kolei w czwartek 30 maja Idea Bank pokazał wyniki za pierwszy kwartał, które nadal były bardzo słabe. Wynik odsetkowy spadł o ponad 30 proc. rok do roku, a skonsolidowana strata netto wyniosła ponad 80 mln zł. Co więcej, tylko w trzy pierwsze miesiące 2019 r. kapitał własny banku spadł o blisko 80 mln zł. Idea Bank jest w trakcie głębokiej restrukturyzacji, ale pilnie potrzebuje dokapitalizowania. Poszukuje inwestora, jednak niestety dla banku - jak poinformowała dziś Komisja Nadzoru Finansowego - "dotychczas nie zostały złożone żadne wiążące oferty ze strony potencjalnych inwestorów uczestniczących w tym procesie".

Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje od Idea Banku propozycji na poprawę sytuacji. Jak informował bank w czwartkowym raporcie kwartalnym, alternatywna dla połączenia z Getin Bankiem strategia ma być oparta na "znacznym obniżeniu skali prowadzonej działalności oraz zmniejszeniu kosztów". Jednak i w tym przypadku bank potrzebowałby zastrzyku gotówki - nawet ok. 500 mln zł.

W ramach tej strategii wielkość bilansu grupy zostałaby zmniejszona o ok. 50 proc. poprzez zbycie części aktywów i dostosowanie skali finansowania

- pisze bank w raporcie.

Więcej o:
Komentarze (34)
Getin Bank i Idea Bank nie połączą się. KNF daje czerwone światło
Zaloguj się
 • meki_majcher

  Oceniono 10 razy 8

  A co, nie chcieli wyskoczyć z kilkunastu głupich baniek? Marek Ch. "szumidło" załatwiłby to bez problemu. Gdyby nie to, że tymczasem jest od biznesów odsunięty, a w zasadzie to czeka aż mu się coś przydarzy...

 • justas32

  Oceniono 20 razy 8

  To mi pachnie państwem mafijnym, mszczącym się na polskich biznesmenach ...

 • ks-t

  Oceniono 5 razy 3

  Znowu ktos chce kupic za złotówkę? Czy trzeba bardziej Solorza zachęcic przed kolejnymi wyborami?

 • my_kroolik

  Oceniono 11 razy 3

  Getin ma 54 miliardy aktywów, a Idea 20. Jak PIS je wyłoży, to nie będzie kasy na różnorakie plusy. No ale prezes nie ma konta w banku, to skąd ma wiedzieć, że akurat ta z licznych PISowskich afer, może być bardzo kosztowna.

 • troll12

  Oceniono 2 razy 2

  Przyjdzie wysłannik Glapińskiego i po rozmowach oczywiście bardzo poufnych prac pracownik KNFu zgodzi się.Nie takie rzeczy się działy

 • udet11

  Oceniono 3 razy 1

  Lepiej żeby były dwa banki i nadal generowały podwójne koszty? W ramach oszczednosci Getin wynają 7 pięter w Biurowcu w Warszawie i prawdopodobnie sprzeda za rok biurowiec/siedzibe w Warszawie.?

 • vomiting_frog

  0

  Grilowania Czarneckiego ciąg dalszy to dla tego TVN i Solaris zostały sprzedane zanim pis na tym łapy położył.

 • grzegrzolka0

  0

  Zapewne wszyscy sie boja bankuctwa Idei, bo to uderzyloby w BFG, ktory ma 4 razy mniej forsy niz depozyty Idei. To rabneloby w caly system bankowy. Ale co wymysla? Widac, ze nie ma ratunku.

 • stemp10

  Oceniono 1 raz -1

  Pewnie plan Rycha Sokala nie zadziałał, a ten z KNF siedzi czy nadal policja go szuka?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX