PKN Orlen: Jest przełom w sprawie zanieczyszczonej ropy z Rosji

Podczas spotkania w Moskwie dotyczącego przywrócenia dostaw czystej ropy rurociągiem Przyjaźń do Polski, zaprezentowano mechanizm rekompensat między Transnieft a producentami ropy, poinformował PKN Orlen. Koncern podkreśla, że w tym zakresie - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami prezesa Orlenu Daniela Obajtka - nastąpił przełom, a dostawy czystej ropy mogą zostać wznowione 10 czerwca.

"Strategia twardego stanowiska negocjacyjnego przyniosła rezultaty. Mogliśmy sobie na nie pozwolić, mając wsparcie naszego rządu, ale również przede wszystkim dlatego, że w ciągu ostatniego roku mocno zdywersyfikowaliśmy dostawy ropy do Polski. Obecnie w płockiej rafinerii PKN Orlen przerabiamy tylko 50 proc. ropy z kierunku wschodniego. Dzięki temu w każdej losowej sytuacji związanej z przerwami w dostawach, możemy reagować elastycznie" - powiedział Obajtek, cytowany w komunikacie.

Strona polska uzyskała deklarację, że spółka Transnieft przekaże rosyjskim producentom ropy naftowej rekompensaty na pokrycie roszczeń kierowanych do nich przez odbiorców ropy (w tym PKN Orlen).
 
Od strony technicznej operatorzy są gotowi do wznowienia dostaw czystej ropy naftowej od 10 czerwca br., poinformowano również.
 
W spotkaniu w Moskwie wzięli udział m.in. wiceminister energii Federacji Rosyjskiej i przedstawiciele firmy Transnieft. Stronę polską reprezentował PKN Orlen, PERN oraz Grupa Lotos. Obecni byli również przedstawiciele dwóch niemieckich rafinerii oraz firm handlujących surowcami, będących odbiorcami rosyjskiej ropy naftowej i rosyjskich producentów ropy.  

Czytaj więcej: Białoruś zarabia na odsyłaniu "brudnej" ropy naftowej. Opłata od polskiej granicy do Rosji - 330 rubli za tonę

Problemy z zanieczyszczoną rosyjską ropą

Problemy z dostawami rosyjskiej ropy zaczęły się 19 kwietnia, gdy białoruskie służby odpowiedzialne za tranzyt paliwa zauważyły gwałtowny spadek jakości surowca. Okazało się, że rurociągiem "Przyjaźń" płynie ropa naftowa zanieczyszczona chlorkami organicznymi. Białoruś, Polska, Niemcy i Ukraina wstrzymały tranzyt. W Polsce Ministerstwo Energii zdecydowało się uwolnić rezerwy ropy, by rafinerie mogły pracować bez zmian i przetwarzać surowiec na paliwo.

Tymczasem w Rosji w wyniku przeprowadzonego śledztwa zatrzymano do tej pory kilka osób. Media informowały, że do zanieczyszczenia ropy mogło dojść celowo. Ze zdarzenia gęsto tłumaczył się Władimirowi Putinowi szef Transniefu, czyli właściciela ropociągu "Przyjaźń".  

Więcej o:
Komentarze (11)
PKN Orlen: Jest przełom w sprawie zanieczyszczonej ropy z Rosji
Zaloguj się
 • kka69

  Oceniono 7 razy 3

  A czy jak Orlen dostanie to odszkodowanie, to cena benzyny w CPNie potanieje o tą kwotę?

 • jur56

  Oceniono 2 razy 2

  A może Obajtek wymieni wynegocjowaną wysokość zadośćuczynienia , przecież o to w całej sprawie chodziło .

 • ks-t

  Oceniono 5 razy 1

  A w ramach roszczeń nas, czyli kierowców, za nadmiernie zużyte czy zniszczone silniki albo wtryski podniosa nam o kilkanaście groszy cenę paliwa. Brawo wójt Pcimia, tak trzymać.

 • veni.vici

  Oceniono 7 razy 1

  wystarczyło trochę zanieczyszczonej ropy z Rosji i już benzyna z innych źródeł a więc po 5,50... ale pisiory martwią się o gaz.

 • cezaryk

  Oceniono 7 razy 1

  Stan zapełnienia magazynów w Polsce?
  Wiem, tajne przez poufne ale orientacyjny stan zapełnienia. 30%?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX