Mieszkania podrożały w rok o 11 procent. Wzrost cen napędzają wyższe pensje Polaków

Z danych NBP dotyczących cen mieszkań w I kw. 2019 roku wynika, że ceny lokali wyraźnie wrosły. W dziesięciu dużych miastach zmiana ma charakter dwucyfrowy. Co wpływa na tak szybkie tempo wzrostu i kiedy ceny mają szansę spaść?
Zobacz wideo

Expander opublikował analizę raportu NBP dotyczącego zmian cen mieszkań w I kwartale 2019 roku. W zestawieniu pod uwagę wzięto podobne lokale, po to, by ewentualna różnica cen nie została zachwiana przez krótkotrwałe trendy. Dane dotyczą rynku wtórnego. 

Jarosław Sadowski, główny analityk Expander Advisors, nie ma wątpliwości, że ceny używanych mieszkań w dużych miastach wzrosły średnio o ok. 11 procent w skali roku. Najbardziej zdrożały w Poznaniu - o 17 procent, a najmniej we Wrocławiu - o 4 procent. W aż dziesięciu miastach roczna zmiana indeksu przekroczyła 10 procent.

Ceny mieszkań na rynku wtórnymCeny mieszkań na rynku wtórnym Ilustracja: Redakcja. Dane: Expander/NBP

Dlaczego mieszkania drożeją?

Zdaniem analityka jedną z głównych przyczyn wzrostu cen mieszkań jest wzrost wynagrodzeń. 

Jeśli nadal będą one rosły, to będzie to napędzać wzrost cen mieszkań. Z jednej strony oznacza to bowiem wyższe koszty budowy nowych lokali, a z drugiej kupujących stać na to, aby płacić więcej.

Wpływ na rosnące ceny mają też inne czynniki - np. poziom stóp procentowych - póki są niskie powodują, że kredyty są tanie, a więc popularne. Inna przyczyna wzrostu to ogólny stan gospodarki w połączeniu z niskim bezrobociem. Mieszkania drożeją również z przyczyny najbardziej oczywistej - rośnie na nie popyt. 

Czytaj też: Coraz więcej Polaków wierzy, że mieszkania "zawsze drożeją". Grozi to bańką spekulacyjną

Są symptomy, które mogłyby dalszy wzrost cen wyhamować. Po pierwsze na rynek pracy wkracza coraz mniej osób w młodym wieku, wolniej przybywa też imigrantów, szczególnie zza wschodniej granicy. To sprawia, że wynajmujący mieszkania zaczynają odczuwać pewną presję. Jest jednak ona zbyt niska, by przełamała czynniki przemawiające za wzrostem cen. 

Czy ceny mieszkań spadną?

To mogłoby się wydarzyć wtedy, gdy stopy procentowe zostaną podniesione lub pogorszy się stan gospodarki. Pierwszy z czynników podwyższyłby raty kredytu przez co zakup mieszkania stałby się mniej atrakcyjny. To pociągnęłoby za sobą konsekwencje, bo ci, którzy w mieszkania na wynajem zainwestowali dużo, chcieliby się ich pozbyć. Ostatecznie ceny mogą zacząć spadać jeszcze wyraźniej kiedy wpadniemy w gospodarczy kryzys i banki "zakręcą kurek" z pieniędzmi zarówno dla kredytobiorców jak i deweloperów. 

Więcej o:
Komentarze (59)
Mieszkania podrożały w rok o 11 proc. Wzrost cen napędzają wyższe pensje
Zaloguj się
 • yslsl

  Oceniono 12 razy 12

  Wyższe pensje Polaków? ROTFL... Jak niby osoba zarabiająca powiedzmy nawet 2100 netto miesięcznie, a teraz załóżmy zawrotne całe 2800 ma sobie pozwolić na mieszkanie? A może procent w bankach jest tak żenujący, że to obecnie jedyna sensowna metoda inwestowania? Plus iluś tam cebulaków chce zrobić interes życia na wynajmie??? Toż gros ludzi kupujących mieszkania to właśnie potentaci kupujący na raz 10, lub ciułacze, też kupujące trzecie - na wynajem na kredyt oczywiście... Tych co nie było stać wcześniej - zapewniam, dalej nie stać.

 • wmr2000

  Oceniono 14 razy 8

  Większość nowych mieszkań była kupowana za gotówkę a to oznacza, że ludzie uciekali z kapitałem z banków w nieruchomości. Trudno się dziwić gdy oprocentowanie lokat jest kilkukrotnie mniejsze od inflacji. Przy okazji podkręciło to PKB - taki to nasz "cud" gospodarczy

 • lucek10

  Oceniono 9 razy 7

  Wszystko bardzo drożeje, to i mieszkania wyraźnie drożeją. Bo PiS ma program DROGI+. Tylko, że nie o te asfaltowe chodzi...

 • ks-t

  Oceniono 15 razy 5

  Wyższe pensje sugeruja wzrost dobrobytu. A to po prostu inflcja i strach przed kryzysem. Trzeba lokowac w nieruchomości.

 • maniek32112

  Oceniono 10 razy 4

  Jakie urwa wyższe pensje!?!? Inflacja jak w ameryce płd. a tu o wyższych pensjach pitolą...

 • ja_prostak

  Oceniono 6 razy 4

  w porównaniu z pietruszką , to jakieś marne grosze nie podwyżki

 • bsdw

  Oceniono 10 razy 4

  Gdyby ktoś pytał o inflację ...

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 19 razy 3

  Jak PiS wygra wybory na jesieni to ceny mieszkań spadną. Masowa emigracja specjalistów (dla których dalsze rządy Kaczyńskiego to stan wojenny) wymusi drastyczny spadek cen.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX