Przyjazne państwo w praktyce. Paliwo bez PIT dopiero wtedy, gdy pójdzie się do sądu

Koszty paliwa do samochodu służbowego dla pracowników mogą rozliczyć korzystnie tylko te firmy, które zdecydują się na wieloletnią sądową batalię z fiskusem

O problemach przedsiębiorców pisze "Rzeczpospolita". Zgodnie z przepisem wprowadzonym w 2015 r., jeżeli pracownik używa samochodu służbowego w celach prywatnych, pracodawca powinien naliczać mu co miesiąc zryczałtowany przychód - od 250 do 400 zł, zależnie od pojemności silnika. To logiczne rozwiązanie - pracownik mogąc korzystać z samochodu firmowego po godzinach pracy (czy choćby dojeżdżając tym autem z pracy do domu i z domu do pracy) jednak osiąga z tego tytułu jakiś "przychód". Przychód, od którego potem fiskus pobiera podatek PIT. 

Tyle, że skarbówka stwierdziła, iż w ryczałcie 250-400 zł nie mieszczą się wydatki na paliwo. Zgodnie z taką interpretacją, pracodawca powinien pracownikowi do przychodu doliczać nie tylko ryczałt, ale także wartość "wyjeżdżonego" prywatnie paliwa. Mniejszy problem, że ta kwota również podniesie podatek PIT pracownika. Gorzej, że jest sprawą piekielnie trudną dokładnie wyliczyć, ile pracownik jeżdżąc prywatnie zużył paliwa (o jakiej wartości). Musiałby w tym celu przed każdym przejazdem prywatnym tankować samochód, a przed przejazdem służbowym weryfikować, ile paliwa zostało w baku.

Trzeba iść do sądu

Jak pisze "Rzeczpospolita", fiskus z zasady w takich sprawach wydaje dla podatników negatywne interpretacje. Ustępuje dopiero w przypadku tych firm, które przeszły przez całą drogę sądową aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Gdy przedsiębiorca ma prawomocny wyrok, fiskus musi ustąpić. Cała batalia trwa jednak cztery lata. I mam wrażenie, że to jest przyczyną uporu urzędników. Może liczą, że sądy w końcu zmienią zdanie 

- mówi w "Rzeczpospolitej" Hanna Filipczyk, doradca podatkowy w Enodo Advisors. Niestety, drogę ze skarżeniem negatywnych interpretacji musi przejść każdy przedsiębiorca, bo dla skarbówki wyroki w innych sprawach nie są wiążące.

Więcej o:
Komentarze (33)
Przyjazne państwo w praktyce. Paliwo bez PIT dopiero wtedy, gdy pójdzie się do sądu
Zaloguj się
 • andrzej2310

  Oceniono 32 razy 32

  Państwo PIS w pełnej krasie - bezprawie panstwa, w którym państwo jest wrogiem obywatela.

 • Gość

  Oceniono 22 razy 22

  Czy to naprawdę przerasta możliwości naszego państwa żeby stworzyć jakiś centralny wydział skarbówki który by wydawał decyzję wiążące dla wszystkich urzędów skarbowych w kraju, i który by miał obowiązek uwzględniać wyroki sądów...?

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 12 razy 12

  Po co się bić z Polską? Najlepiej piėrdolić ojczyznę i wyjechać. Niech gnije w PiSowskim uścisku. Życie jest tylko jedno, po co marnować je w Polsce?

 • pjck

  Oceniono 10 razy 10

  Jak trzeba mieć zryty beret, jakim trzeba by zawistnikiem, żeby tak komuś zależało na złupieniu drugiego człowieka. Nawet, kiedy się samemu na tym nie zarabia... Chyba, że mają od tego jakiś procent?
  To jest chore, tych ludzi powinno się wyłapać i leczyć (tak jak komornicy powinni z założenia przechodzić dogłębne badania psychiatryczne, najlepiej co roku - czy nie doszło do niekorzystnych zmian w osobowości). Jeżeli się okaże, że to zatwardziali psychopaci, to może i trzymać w zamknięciu for ever...

 • takaprawda2015

  Oceniono 10 razy 8

  Coś PiSowskich trolli wspierających bandytów z NOWOGRODZKIEJ brak we wpisach.

 • allegropajew

  Oceniono 4 razy 4

  Najciekawsze jest to, że w myśl wielu przepisów, w tym KODEKSU PRACY, droga z pracy do domu i z powrotem jest traktowana jak bycie W PRACY!!!!!!

  Ale jak nie ma Trybunału Konstytucyjnego, to i kamieni kupę ostatecznie rozkradziono na chlewiki (zaprawa kupiona z 500+).

  Gościula

 • jjpiotr

  Oceniono 3 razy 3

  na 500+, swinie+ i piSSowkie bydlo+ musi byc kasa

 • anjay0811

  Oceniono 3 razy 3

  to po co ten cały ryczałt ??? nie dość że nie można odliczyć całego VAT-u z kosztów auta (bo częściowo do celów prywatnych) to jeszcze jakies dziwne widzimisie urzędników z paliwem. A jeśli pracownik jednak płaci z własnych pieniedzy za paliwo ???

 • litecode

  Oceniono 1 raz 1

  I te gnoje za każdym razem idą do sądu, wiedząc, że sprawa jest przegrana?
  Za naszą (podatników) kasę robią nam (podatnikom) na złość?
  To są skończone gnoje, a nie Urzędnicy Państwowi...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX