GDDKiA szuka chętnych na dokończenie budów dróg za firmę Salini. Najpierw autostrada A1

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych rozpoczyna procedury, które mają wyłonić nowych wykonawców inwestycji, w przypadku których rozwiązała umowy. Chodzi m.in. o autostradę A1 pod Częstochową i drogę ekspresową S8 Marki-Kobyłka.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) planuje m.in. ogłoszenie na przełomie lipca i sierpnia przetargów na dokończenie trzech odcinków drogi S5, na których odstąpiła od umowy z Impressa Pizzarotti, podała Dyrekcja.

GDDKiA szuka chętnych na dokończenie dróg po Salini

"Kontynuujemy inwestycje, na których rozwiązaliśmy umowy i szukamy nowych wykonawców. Ogłaszamy również nowe przetargi w miejsce poprzednio unieważnionych i przygotowujemy dokumentację na postępowania dotyczące zupełnie nowych odcinków" - czytamy w komunikacie.

"W czwartek, 13 czerwca, otworzymy oferty na prace zabezpieczające na obwodnicy Częstochowy na autostradzie A1 (długość 21,3 km), a do końca tego miesiąca ogłosimy przetarg na dokończenie brakującego fragmentu S3 na wysokości Polkowic (14,4 km)" - czytamy dalej.

Z kolei na 2 lipca wyznaczono termin otwarcia ofert na dokończenie prac na funkcjonującej już S8 Marki - Kobyłka. Wszystkie odcinki realizowały konsorcja z udziałem firmy Salini Impregilo. "Szykujemy też ogłoszenie przetargów na kolejnych dwóch odcinkach, na których odstąpiliśmy od kontraktu z firmą Rubau: S7 pomiędzy węzłami Lotnisko i Lesznowola (6,6 km) oraz S61 Podborze - Śniadowo (19,5 km)" - podała też Dyrekcja.

Czytaj też: Złe wiadomości dla kierowców. Firmy schodzą z placów budów dróg i szlaków kolejowych

Na przełomie lipca i sierpnia GDDKiA ogłosi przetargi na dokończenie trzech odcinków S5, na których odstąpiła od umowy z Impressa Pizzarotti: Nowe Marzy - Dworzysko (23,3 km), Dworzysko - Aleksandrowo (22,4 km) oraz Białe Błota - Szubin (9,7 km), zapowiedziano także.

"Ogłosiliśmy już ponowny przetarg na przebudowę i dostosowanie 22 km drogi krajowej nr 18 do parametrów autostrady pomiędzy węzłami Żary Zachód oraz Iłowa. W tym postępowaniu zrezygnowaliśmy ze stosowania dodatkowych kryteriów oceny ofert. Analiza dotychczasowych przetargów pokazała, że wykonawcy najczęściej w takim samym stopniu spełniali dodatkowe kryteria pozacenowe takie jak: szorstkość nawierzchni, czas realizacji czy doświadczenie personelu. W efekcie o wyborze najkorzystniejszej oferty i tak ostatecznie decydowała cena. Dlatego też w kolejnych przetargach rezygnujemy z dodatkowych kryteriów oceny ofert, których stosowanie wydłużało postępowanie i zwiększało wartość ofert" - czytamy dalej.

Wracają unieważnione przetargi

W ciągu najbliższych trzech miesięcy Dyrekcja planuje też ogłosić nowe przetargi w miejsce poprzednio unieważnionych. Dotyczy to budowy obwodnic:

- Ostrowca Świętokrzyskiego w ciągu DK9 (2,7 km),

- Poręby i Zawiercia na DK78 na odcinku I: Siewierz - Poręba - Zawiercie Kromołów (16,7 km),

- oraz odcinka S16 Borki - Mrągowo (13,1 km).

Listę ogłaszanych przetargów, tym razem na nowe odcinki z Programu Budowy Dróg Krajowych i Autostrad na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.), uzupełnią jeszcze przed końcem sierpnia odcinki:

- S7 Płońsk - Czosnów (34,6 km),

- S7 Moczydło - Miechów (18,7 km),

- S5 Ornowo - Wirwajdy (5 km),

- S19 Rzeszów Południe - Babica (10,2 km), podsumowano w komunikacie.

Zobacz wideo
Więcej o: