Następca Theresy May. W pierwszym głosowaniu zwyciężył Boris Johnson. I to z jaką przewagą

Boris Johnson to były minister spraw zagranicznych, były burmistrz Londynu oraz jeden z kandydatów na nowego premiera Wielkiej Brytanii i nowego lidera Partii Konserwatywnej. W czwartek ogłoszono, że zdobył najwięcej głosów w pierwszej rundzie głosowania wśród posłów swojej partii.
Zobacz wideo

O wyniku głosowania poinformowali przewodniczący komisji, która była odpowiedzialna za organizację głosowania. Polityk, który jest jednym z faworytów wyścigu o "podwójny fotel", może cieszyć się poparciem ponad 1/3 konserwatywnych posłów. Uzyskał poparcie 114 z 313 posłów.

Johnson wyprzedził Jeremy'ego Hunta z 43 głosami, ministra środowiska Michaela Gove'a z 37 głosami i Dominica Raaba, który dostał 27 głosów. Minister spraw wewnętrznych Sajid Javid zdobył 23 głosy, minister zdrowia Matt Hancock 20 głosów, a minister rozwoju międzynarodowego Rory Stewart 19 głosów.

Z wyścigu odpadają trzy osoby, które nie uzyskały wymaganego poparcia przynajmniej 17 posłów. Są to była szefowa klubu parlamentarnego Torysów Andrea Leadsom (11 głosów), poseł Mark Harper (10 głosów) i niegdysiejsza minister pracy Esther McVey (9 głosów). Pozostało siedmiu kandydatów, ale nie jest wykluczone, że ktoś postanowi się wycofać. Na ewentualną decyzję w tej sprawie kandydaci mają czas do jutra, do godziny 13 czasu lokalnego.

Kolejne głosowania

Druga tura odbędzie się we wtorek, 18 czerwca. Kolejne tury mają na celu zawężenie grona kandydatów do dwóch. W finale poprzedzonym kampanią nowego szefa ugrupowania wybierze szersza grupa posiadaczy legitymacji członkowskich Partii Konserwatywnej.

Wybory to następstwo dymisji Theresy May ze stanowiska szefowej ugrupowania. Została ona do niej zmuszona przez członków swego stronnictwa w wyniku sporów o kształt brexitu. Polityk, która premierem pozostanie do czasu wyłonienia nowego lidera, od wielu miesięcy bezskutecznie próbowała przeforsować swój projekt umowy brexitowej. Za każdym razem napotykała opór ze strony wielu frakcji we własnym ugrupowaniu.