Andrzej Duda o ewentualnym zakupie myśliwców F-35: Bardzo proszę wszystkich krzykaczy o spokój

Przebywający z wizyta w USA prezydent Andrzej Duda zaapelował o spokojne podejście do ewentualnego zakupu przez Polskę od Stanów Zjednoczonych myśliwców F-35. 
Zobacz wideo

Prezydent podczas wizyty w USA został zapytany o pojawiające się w Polsce krytyczne głosy, dotyczące możliwego nabycia tych samolotów. Zastrzegał, że transakcja jest na początkowym etapie. - Te wszystkie umowy stanowią dopiero otwarcie, w wielu przypadkach w ogóle wstęp do negocjacji, nie ma jeszcze cen, nie ma jeszcze szczegółowych warunków, więc bardzo proszę tych wszystkich krzykaczy o spokój, a opinię publiczną też proszę o spokojne podejście do tego - powiedział Andrzej Duda.

- Negocjujemy z dużym rozsądkiem, pamiętając cały czas o tym, żeby w jak największym stopniu zabezpieczyć i zrealizować interesy Polski i Polaków - zadeklarował prezydent.

Polska skierowała do Stanów Zjednoczonych zapytanie ofertowe w sprawie zakupu F-35. Amerykańską odpowiedź przygotuje i przedstawi Pentagon wraz z Departamentem Stanu. Następnie będzie ona musiała być zaakceptowana przez Kongres. Zdaniem ministra obrony Mariusza Błaszczaka, nie będzie z tym problemu.

Czytaj więcej: Więcej żołnierzy USA w Polsce. Duda i Trump się dogadali. Polska ma wydać 7,5 mld zł

Cena F-35 cały czas idzie w dół

F-35. To jednomiejscowe, jednosilnikowe myśliwce wielozadaniowe najnowszej, piątej generacji. Ile może Polskę kosztować zakup 32 sztuk takich maszyn? Jak tłumaczył nam Maciej Szopa z branżowego portalu Defence24.pl, cena F-35 cały czas idzie w dół (ze względu m.in. na rosnący wolumen produkcji) i według najnowszych informacji może spaść nawet do 70 mln dolarów za sztukę. - Wcześniej wydawało się, że będzie to minimalnie 80 mln dolarów. To jest więc dobra wiadomość dla Polski - mówi ekspert.

Tym samym 32 myśliwce mogą kosztować ok. 2,2-2,3 mld dolarów (przy obecnym kursie dolara ok. 8,5-8,8 mld zł). Szopa zwraca jednak uwagę, że koszt zakupu F-35 łącznie z kosztami uzbrojenia do nich, wyposażenia do obsługi, infrastruktury, szkoleń itd. może być dwukrotnie wyższy. Bardzo szacunkowo można więc mówić zapewne o koszcie ok. 17 mld zł. - Polska jako kraj na poziomie zawsze kupuje całe "pakiety" - tłumaczy Szopa.

Tych zapewne kilkanaście miliardów złotych trzeba będzie wyłożyć od razu. Potem oczywiście sama eksploatacja F-35 też będzie kosztować. 

Więcej o: