Eldorado w Przemyślu. PGNiG liczy na dodatkowych 20 mld metrów sześciennych gazu ziemnego

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo szacuje, że w złożach w Przemyślu może znajdować się jeszcze 20 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego. PGNiG chce odnowić koncesję na tym terenie. Czasu jest niewiele, bo wygasa ona pod koniec czerwca.
Zobacz wideo

Złoża gazu ziemnego w Przemyślu są eksploatowane już od ponad 60 lat. Pierwotnie jest potencjał określono na 74 mld m3 gazu, z czego do tej pory wydobyto blisko 65 mld m3.

PGNiG szacuje, że w Przemyślu może znajdować się dodatkowo 20 mld metrów sześciennych gazu ziemnego 

Eksperci przewidywali fazę schyłkową złoża, jednak dzięki kolejnym odwiertom oraz badaniom przeprowadzonym dzięki najnowszej technologii wykryto, że w Przemyślu mogą znajdować się dodatkowe złoża gazu - 20 mld m3. PGNiG podjęło więc decyzję, że w ciągu najbliższych pięciu lat zrealizowanych zostanie kolejnych 20 otworów.

W tym roku spółka chce pogłębić jeden i stworzyć trzy nowe otwory, dzięki czemu po pierwszym roku eksploatacji wydobycie gazu ziemnego z tych miejsc może osiągnąć poziom nawet 100 milionów m3 paliwa.

Prezes PGNiG Piotr Woźniak w komunikacie spółki potwierdza:

Polska nie jest samowystarczalna surowcowo. Dlatego tak cenny jest każdy metr sześcienny krajowego surowca, który jest zawsze tańszy od importowanego. Z najwyższą starannością podchodzimy do prac na wszystkich 120 odwiertach zaplanowanych w Polsce do 2022 roku. Na samym złożu Przemyśl przeprowadziliśmy w ramach rewitalizacji osiem nowych otworów i dwa pogłębiliśmy. Wszystkie okazały się pozytywne, sześć z nich już produkuje gaz ziemny, a pozostałe są na etapie zagospodarowania i będą sukcesywnie włączane do eksploatacji, zwiększając tym samym ilość wydobywanego gazu ze złoża. 

Warunkiem przeprowadzenia nowych prac jest odnowienie koncesji, która wygasa już 27 czerwca. - Złożyliśmy wniosek i spodziewamy się odnowienia koncesji. Mamy nadzieję, że nastąpi to w krótkim czasie - powiedział prezes Woźniak podczas konferencji prasowej w Przemyślu. Łącznie PGNiG może wydać na tę inwestycję około 800 mln zł.

PGNiG bada także złoża z obszarów Maćkowic i Tuligłów. Według szacunków spółki wydobycie gazu w województwie podkarpackim w ciągu pięciu lat wzrośnie o 28 procent, do 1,75 mld m3 rocznie.

Więcej o: