Rząd zapowiada elektroniczny urząd skarbowy. Powiadomienia SMS i skrzynka z wiadomościami

Urząd Skarbowy może wkrótce zmienić swoje oblicze na zdecydowanie bardziej elektroniczne. Ministerstwo Finansów pracuje nad nową usługą - e-Urząd Skarbowy ma działać jak profil w bankowości elektronicznej. Wszystkie sprawy znajdziemy w jednym miejscu, a o konieczności zapłaty urząd powiadomi wiadomością SMS.
Zobacz wideo

Urząd Skarbowy z podatnikiem kontaktuje się dziś w zasadzie wyłącznie drogą listową, w niektórych sytuacjach urzędnicy decydują się na telefon. Zdalnie trudno jednak sprawdzić które z naszych spraw są już załatwione albo dowiedzieć się czego oczekuje od nas fiskus.

To może się jednak wkrótce zmienić, bo Ministerstwo Finansów pracuje nad nową usługą - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Chodzi o e-Urząd Skarbowy, który w jednym miejscu gromadziłoby informacje od urzędników, pozwalałoby poznawać status wysłanych wniosków, odczytywać ważne powiadomienia. Mało tego - te mogłyby trafiać do obywateli za pośrednictwem wiadomości SMS. Urzędnik przypomni w ten sposób np. o konieczności zapłaty podatku. 

Nowy portal ułatwi życie zarówno zatrudnionym jak i prowadzącym działalność. Ci pierwsi będą na przykład mogli na bieżąco sprawdzać, czy pracodawca odprowadza za nich składki. Przedsiębiorcy z kolei łatwiej złożą niektóre dokumenty - na przykład dotyczące podatku CIT, zmienią numery kont dotyczące rozliczeń podatku VAT. 

Jak czytamy w opisie założeń projektu e-Urzędu koncentruje się na celu głównym tj. zapewnieniu podmiotom Krajowej Administracji Skarbowej ergonomicznych i użytecznych narzędzi ułatwiających wywiązywanie się online z obowiązków (m.in. podatkowych), w szczególności poprzez usprawnienie
komunikacji na linii podatnik, płatnik, pełnomocnik, komornik skarbowy, notariusz - urząd
skarbowy.

Czytaj też: Fiskus daje niektórym emerytom 7 dni na przesłanie zaległego podatku. Chociaż nie muszą go płacić

W ramach E-Urzędu Skarbowego zostanie utworzony centralny serwis dla użytkowników 
zmieniając filozofię działania administracji skarbowej - twierdzą urzędnicy. 

Zmiany w nowym systemie nie wymagają informatycznej rewolucji - system informatyczny, na którym ma być oparta nowa usługa już istnieje. Dostęp do niego mają jednak wyłącznie pracownicy skarbówki. Teraz, oprócz zmian legislacyjnych, trzeba wprowadzić nowy rodzaj użytkownika systemu, który będzie miał odpowiednie uprawnienia. Resort finansów zapowiada, że elektroniczny urząd mógłby zacząć funkcjonować w ciągu trzech lat. 

Więcej o:
Komentarze (9)
Rząd zapowiada elektroniczny urząd skarbowy. Powiadomienia SMS i skrzynka z wiadomościami
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 5 razy 5

  Będzie tak powiadamiał SMS-ami, jak teraz powiadamia listami emerytów, żądając - pod groźbą narastających odsetek - nienależnego podatku?

 • okoni18

  Oceniono 3 razy 3

  A może wymyślą eRząd? Chętnie im wyślę smsa, że są stadem nierobów i darmozjadów.

 • gonzoe

  Oceniono 2 razy 2

  Mnie polski urząd (tfu!) skarbowy (tfu!) może pocałować w pompkę.
  Pozdrawiam z normalnego kraju, w którym urzędnicy pomagają podatnikom w zapłaceniu dokładnie takiego podatku jaki się należy i ani grosza więcej.

 • hopsiupbec

  Oceniono 2 razy 2

  "Mało tego - te mogłyby trafiać do obywateli za pośrednictwem wiadomości SMS. "

  A skąd Urząd Skurkowańców weźmie numery telefonów obywateli? :)
  Od operatora? Powodzenia życzę, frajerskie urzędasy :D

 • z.04.2019

  Oceniono 2 razy 2

  ktoś już wiedział wcześniej o e-US rozsyłając wezwania na własną rękę ?

 • ad2009

  Oceniono 1 raz 1

  Będzie sie dzialo. Autonomiczna sztuczna inteligencja Urzędu Skarbowego w Polsce. Braki budżetu pokrywane natychmiast.

 • uridium

  Oceniono 1 raz 1

  A może e-Urząd da mi duże zwolnienie z podatków w zamian za rezygnację z tych wszystkich 'zdobyczy socjalnych', którymi mnie przymusowo uszczęśliwia, a które mógłbym sobie sprawić sam, gdyby nie rąbano mi kasy??!!

 • corvelinho

  0

  Oooo, czy to znaczy że w końcu połowa nierobów- urzedasów zostanie zwolniona?
  Picie kawki i prasówka co rano do 11 czy 12 pracą bym nie nazwał. Wysiadywanie dupogodzin to nie praca.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX