Rząd zapowiada elektroniczny urząd skarbowy. Powiadomienia SMS i skrzynka z wiadomościami

Urząd Skarbowy może wkrótce zmienić swoje oblicze na zdecydowanie bardziej elektroniczne. Ministerstwo Finansów pracuje nad nową usługą - e-Urząd Skarbowy ma działać jak profil w bankowości elektronicznej. Wszystkie sprawy znajdziemy w jednym miejscu, a o konieczności zapłaty urząd powiadomi wiadomością SMS.
Zobacz wideo

Urząd Skarbowy z podatnikiem kontaktuje się dziś w zasadzie wyłącznie drogą listową, w niektórych sytuacjach urzędnicy decydują się na telefon. Zdalnie trudno jednak sprawdzić które z naszych spraw są już załatwione albo dowiedzieć się czego oczekuje od nas fiskus.

To może się jednak wkrótce zmienić, bo Ministerstwo Finansów pracuje nad nową usługą - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Chodzi o e-Urząd Skarbowy, który w jednym miejscu gromadziłoby informacje od urzędników, pozwalałoby poznawać status wysłanych wniosków, odczytywać ważne powiadomienia. Mało tego - te mogłyby trafiać do obywateli za pośrednictwem wiadomości SMS. Urzędnik przypomni w ten sposób np. o konieczności zapłaty podatku. 

Nowy portal ułatwi życie zarówno zatrudnionym jak i prowadzącym działalność. Ci pierwsi będą na przykład mogli na bieżąco sprawdzać, czy pracodawca odprowadza za nich składki. Przedsiębiorcy z kolei łatwiej złożą niektóre dokumenty - na przykład dotyczące podatku CIT, zmienią numery kont dotyczące rozliczeń podatku VAT. 

Jak czytamy w opisie założeń projektu e-Urzędu koncentruje się na celu głównym tj. zapewnieniu podmiotom Krajowej Administracji Skarbowej ergonomicznych i użytecznych narzędzi ułatwiających wywiązywanie się online z obowiązków (m.in. podatkowych), w szczególności poprzez usprawnienie
komunikacji na linii podatnik, płatnik, pełnomocnik, komornik skarbowy, notariusz - urząd
skarbowy.

Czytaj też: Fiskus daje niektórym emerytom 7 dni na przesłanie zaległego podatku. Chociaż nie muszą go płacić

W ramach E-Urzędu Skarbowego zostanie utworzony centralny serwis dla użytkowników 
zmieniając filozofię działania administracji skarbowej - twierdzą urzędnicy. 

Zmiany w nowym systemie nie wymagają informatycznej rewolucji - system informatyczny, na którym ma być oparta nowa usługa już istnieje. Dostęp do niego mają jednak wyłącznie pracownicy skarbówki. Teraz, oprócz zmian legislacyjnych, trzeba wprowadzić nowy rodzaj użytkownika systemu, który będzie miał odpowiednie uprawnienia. Resort finansów zapowiada, że elektroniczny urząd mógłby zacząć funkcjonować w ciągu trzech lat. 

Więcej o: