Świetna wiadomość dla kierowców. Automatyczny system płatności na odcinku autostrady A1 już działa

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zainaugurował w Lubiczu koło Torunia automatyczny system płatności AmberGo. Od teraz przejazd na bramkach północnym odcinkiem autostrady A1 z Torunia do Gdańska ma być szybszy. Na bramkach można płacić dedykowaną aplikacją lub tradycyjnie.
Zobacz wideo
Nasza dobra współpraca, trwająca od roku w sprawie wprowadzenia innowacyjnego systemu poboru opłat, zmniejszy albo wyeliminuje zatory na punktach poboru autostrady A1. Ta dobra współpraca z firmą GTC, z jej zarządem przyniosła efekty. W ubiegłym roku z inicjatywy Ministerstwa Infrastruktury podjęliśmy współpracę z firmą GTC, podpisaliśmy z firmą GTC aneks do umowy koncesyjnej, którego celem był pilotaż poboru opłat systemu videtollingu

- punktował szef resortu Andrzej Adamczyk podczas inauguracji, która miała miejsce 25 czerwca.

Videtolling to technologia, która automatycznie rozpoznaje tablice rejestracyjne pojazdu. To pozwala na uproszczony, a co za tym idzie szybszy, przejazd na bramkach autostradowych. Kierowcy, którzy chcą skorzystać z tej usługi, muszą pobrać aplikację Autopay ze strony firmy GTC oraz za jej pośrednictwem zarejestrować samochód. Należy podać markę pojazdu, jego numery rejestracyjne oraz powiązać kartę płatniczą z kontem w aplikacji. Podczas pokonywania bramki system rozpozna samochód po numerach rejestracyjnych i automatycznie podniesienie szlaban, a następnie pobierze stosowną opłatę z konta kierowcy.

Ci kierowcy, którzy wolą tradycyjną formę płatności, nadal będą mieli taką możliwość.

Automatyczne bramki także na autostradach A2 i A4

Bramki z możliwością płacenia przy użyciu aplikacji są oznaczone. Przy każdym punkcie opłat ma być jedna bramka dedykowana wyłącznie temu rozwiązaniu. Pilotaż tego rozwiązania przeprowadzono w zeszłym roku na odcinki trasy A1 między Rusocinem a Nową Wsią. Minister Adamczyk nie ma wątpliwości, że nowe rozwiązanie wpłynie na przepustowość trasy.

Efektem tego będzie, że trzykrotnie więcej samochodów przejedzie przez punkt poboru opłat. Dotąd było to 200 samochodów na godzinę, a za przyczyną videtollingu - 600 samochodów na godzinę

- zapewniał minister Adamczyk.

W najbliższym czasie rozwiązanie ma być wprowadzone na kolejnych odcinkach autostrad. Szef resortu ma nadzieję, że w 2020 r. system AmberGo uda wprowadzić się na bramkach tras A2 i A4.

Więcej o:
Komentarze (48)
Działa już AmberGo na północnym odcinku A1. Ma być trzy razy szybciej na bramkach
Zaloguj się
 • donek2010

  Oceniono 21 razy 11

  złodzieje wprowadźcie możliwość zakupu winiety rocznej w cenie 60 euro!!!

 • qraq78

  Oceniono 13 razy 9

  Jechałem w niedziele i oczywiście nie ma żadnego pasa dla tylko amber go, stoisz jak stałeś w Nowej Wsi 20 minut. Porażka. Po co to komu? Jak by ludzie widzieli pas dla Amber go i szybki przejazd następnym razem już by mieli aplikacje. Chwyt marketingowy jacy to my nowocześni a wyszło jak zawsze

 • nie_lubie_kaczora

  Oceniono 7 razy 7

  Złodzieje!!! Słowacja czy Węgry koszt tygodniowej winiety 10 EUR. Żadnych bramek czy konieczności instalowania aplikacji i innych wynalazków. Możesz kupić w necie czy na stacji benzynowej. Omijam autostrady z daleka, nie wspieram tej bandy.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 7 razy 7

  Trzy razy szybszy? A to teraz przejeżdżają przez bramki z szybkością 60km/h?

 • Jan Winnicki

  Oceniono 11 razy 7

  A o winietach nie słyszeli? Na każdej z polandyjskich tzw. autostrad jest jakiś pseudo prywatny wrzód i przez te wrzody zarówno ceny przejazdu jak i uciążliwości związane z płatnościami są wku...ajace.

 • ariadna.k

  Oceniono 7 razy 7

  A czy sa oddzielne pasy dla płacących aplikacją? Czy moze wszyscy stoja w tym samym korku?

 • num10

  Oceniono 10 razy 6

  ambergo(ld) hahaa

 • Jan Nowak

  Oceniono 5 razy 5

  Jak by ktoś pytał, to aplikacji AmberPay na stronie gtc nie ma. Taki tradycyjny głośny pierd o niby ułatwieniu golenia frajerów z PiS dzielcem Adamczykiem w roli głównej i pismakiem który, to opisał i na tym koniec.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX