Putin dla "Financial Times" krytykuje UE i twierdzi: "Liberalizm to przeżytek". Jest reakcja Tuska

Władimir Putin udzielił obszernego wywiadu "Financial Times". Wśród wielu kontrowersyjnych tez prezydent Rosji wygłosił również zdanie, że "liberalizm to przeżytek". Donald Tusk nie kazał długo czekać na swoją odpowiedź.
Zobacz wideo

Władimir Putin wylał sporo goryczy na europejski punkt widzenia - w wywiadzie udzielonym "Financial Times" skrytykował liberalne wartości i politykę Zachodu reprezentowaną przez Angelę Merkel.

Liberalizm jest przestarzały. [Liberałowie - red.] nie mogą już niczego dyktować tak, jak robili to przez kilka ostatnich dekad.

- stwierdził. Przywódca Rosji jako jeden z błędów liberalizmu wskazał postępowanie Angeli Merkel. Jego zdaniem godząc się na przyjęcie miliona uchodźców popełniła ona błąd. 

Liberalne podejście oznacza, że nikt nie powinien nic robić, a migranci mogą mordować, gwałcić, kraść. I są bezkarni, bo są migrantami, a więc powinni być chronieni. Liberalne idee są niezgodne z interesami zdecydowanej większości zwykłych ludzi

- powiedział Putin. 

Władimir Putin kpi z liberalizmu, Donald Tusk odpowiada. 

Kontrowersyjne poglądy rosyjskiego polityka błyskawicznie skomentował na Twitterze Donald Tusk.

Stanowczo nie zgadzam się z prezydentem Putinem, który twierdzi, że liberalizm jest przestarzały. Przestarzałe są raczej autorytaryzm, kult jednostki, władza oligarchów.

- napisał szef Rady Europejskiej. 

Czytaj też: Władimir Putin z coraz mniejszym poparciem Rosjan. Podatki rosną, wiek emerytalny podniesiony

W wywiadzie Putin poruszył też kwestię USA. Spytany o to, czy Rosja ingerowała w wyniki ostatnich wyborów prezydenckich stwierdził, że to Donald Trump "dostrzegł zmianę, jaka zaszła w amerykańskim społeczeństwie i ją wykorzystał". Zgodził się też z niektórymi elementami amerykańskiej polityki - szczególnie w kwestii ochrony przed napływem imigrantów z południa. 

Z ostatnich badań przeprowadzonych w Rosji wynika, że aż 45 proc. mieszkańców kraju uważa, że Putin obrał niewłaściwy kurs w polityce zagranicznej i wewnętrznej. Zgadza się z nim 42 proc. osób, a 13 proc. nie ma zdania. Jak wyjaśniają analitycy Lewady, to najgorsze notowania władz Federacji Rosyjskiej w ciągu ostatnich 12 lat

Więcej o: