500 plus na pierwsze dziecko już od 1 lipca. Jak złożyć wniosek?

Od 1 lipca 2019 roku rodzice będą mogli otrzymać świadczenie "500 plus" na każde dziecko, również to pierwsze, bez względu na dochody uzyskiwane przez rodzinę. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że takie wsparcie trafi do 6,8 mln dzieci, a tak naprawdę do ich rodziców.
Zobacz wideo

Dzięki zmianom w prawie od 1 lipca 2019 roku wejdą w życie zmiany dotyczące programu "500 plus".  Od tego dnia świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało wszystkim dzieciom do 18. roku życia, bez względu na to, ile zarabiają ich rodzice. Oznacza to, że "500 plus" będzie można otrzymać także na pierwsze dziecko. Aby je otrzymać, należy złożyć odpowiedni wiosek. 

"500 plus" na pierwsze dziecko. Gdzie można złożyć wniosek? Od kiedy?

Wniosek o "500 plus" można złożyć drogą elektroniczną lub tradycyjnie, w odpowiednim urzędzie. E-wnioski można składać od 1 lipca za pośrednictwem portali empatia.mrpips.gov.pl, PUE ZUS oraz bankowości elektronicznej. Od 1 sierpnia będą przyjmowane wnioski w formie papierowej, składane osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem poczty. 

Jeżeli rodzice złożą odpowiedni wniosek w lipcu, sierpniu lub wrześniu, świadczenie "500 plus" zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 roku. Osoby, które złożą wnioski po 30 września nie otrzymają wyrównania za minione miesiące. Złożenie dokumentów do końca sierpnia to także gwarancja, że świadczenie wraz z wyrównaniem zostanie wypłacone do 31 października. 

Z wnioskiem o "500 plus" można złożyć drugi - na program "Dobry start"

Przypomnijmy, że od 1 lipca drogą elektroniczną można także składać wnioski w ramach programu "Dobry start", który uprawnia rodziców do otrzymania jednorazowego świadczenia na wyprawkę szkolną w postaci 300 zł. Podobnie jak w przypadku programu "500 plus", wnioski tradycyjne można będzie składać w urzędzie od 1 sierpnia. Świadczenie "Dobry start" przysługuje rodzicom wychowującym dzieci w wieku szkolnym, ale nie przedszkolaków i studentów. To kolejny program w którym nie obowiązują kryteria dochodowe. 

Więcej o: