Księża w ten weekend pobierają podatek od wiernych. Mieszko I też go płacił. Karty akceptowane

Osoby, które wybierają się na niedzielną mszę mogą być poproszone o zapłatę specjalnego podatku. Świętopietrze, zwane też denarem świętego Piotra, to jedna z najstarszych danin, jaką przekazują wierni. Płacił ją nawet Mieszko I. Dziś daninę można zapłacić kartą albo przesłać na konto.
Zobacz wideo

W mijający weekend kościół pobiera od wiernych specjalny rodzaj podatku. Chodzi o świętopietrze, zwane też denarem św. Piotra. Jest to opłata wnoszona na rzecz papiestwa - środki zebrane w ramach zbiórki trafiają wprost do Watykanu. 

Zgodnie z decyzją papieża Jana Pawła II, ogłoszoną w roku 1982, głównym źródłem utrzymania Stolicy Apostolskiej powinny być właśnie tego typu daniny. 

Dawniej była to wyłącznie tradycyjna ofiara zbierana w kościołach raz na rok, w okolicach 29 czerwca, w czasie święta św. Piotra i Pawła. Dziś można ją złożyć w każdej chwili, np. płacąc kartą kredytową na oficjalnej stronie peterspence.va lub dokonując przelewu (adres witryny nawiązuje do angielskojęzycznej nazwy podatku - Peter's Pence).

Strona pozwalająca zapłacić świętopietrzeStrona pozwalająca zapłacić świętopietrze Źródło: Watykan

Roczne wpływy z podatku wynoszą od ok. 60 do 100 mln dol.  - z roku na rok wpłaty od wiernych są nieco mniejsze.

Warto pamiętać o tym, że Watykan to osobne państwo, ale odrębny status ma też Stolica Apostolska. Oba twory łączy unia personalna, obu przewodzi papież. Rozdziela je budżet i źródła finansowania. Dla przykładu w roku 2009 oba podmioty zmagały się z deficytem budżetowym - Watykan w roku 2011 był już jednak 20 mln euro "na plusie", gdy Stolica Apostolska pogłębiła deficyt do 15 mln euro. 

Czytaj też: Niemieckim kościołom zaczyna brakować wiernych i ich pieniędzy. Biskupi szukają sposobów finansowania

Działalność finansową Stolica Apostolska prowadzi głównie za pomocą Instytutu Dzieł Religijnych (IOR), czyli nieformalnego watykańskiego banku. Swoje depozyty składają tu diecezje, parafie oraz zakony. IOR nie udziela pożyczek, nie wydaje też czeków. Stan finansów Stolicy można sprawdzić - co roku publikuje odpowiednie raporty roczne.

Przychody generuje także ruch turystyczny. Miliony pielgrzymów wydają pieniądze na kartki i znaczki pocztowe, karty telefoniczne (Stolica Apostolska ma własną infrastrukturę telekomunikacyjną) czy wizyty w Muzeum Watykańskim

W Polsce świętopietrze wprowadzono za rządów Mieszka I - państwo Polan zostało bowiem powierzone Stolicy Apostolskiej. Przekazywanie środków przerwano w roku 1555. Zwyczaj przywrócono dopiero w drugiej połowie XIX w.

Więcej o:
Komentarze (139)
Księża w ten weekend pobierają podatek od wiernych. Mieszko I też go płacił. Karty akceptowane
Zaloguj się
 • johnny.tomala

  Oceniono 67 razy 67

  "Zgodnie z decyzją papieża Jana Pawła II, ogłoszoną w roku 1982, głównym źródłem utrzymania Stolicy Apostolskiej powinny być właśnie tego typu daniny. "

  Aha... To cała pozostała góra szmalu, ciągnięta od strzyżonych owieczek, z naszych podatków, przywilejów w obrocie ziemią, kasy UE i 300 innych źródeł - idzie na konto miejscowych pasibrzuchów?
  Miło wiedzieć...

  Ludzie, nie bądźcie frajerami. Najpierw piorą Wam mózgi od przedszkola, jacy to 'grzeszni' jesteście, a potem oferują cotygodniowe seanse 'resetu' rzeczonych grzechów, podparte domorosłą podróbką sesji psychoterapeutycznych - a wszystko za szmal.
  To czysty marketing - najpierw budują u Was potrzebę (przez wpajanie poczucia winy i kształtowanie odruchu Pawłowa), a potem potrzebę tą zaspokajają za gruby szmal. Jak, nie przymierzając, dealer sprzedający heroinę.

  Nie dajcie się nabierać i oskubywać jak narkomani.

 • 1pytanie

  Oceniono 41 razy 41

  ŚWIĘTOPIETRZE Episkopat w Polsce ma 365 dni w roku......
  - nie płaci podatków
  - ma dotacje z budżetu państwa na wszystkie dyrdymały
  - otrzymuje za darmo ziemie
  - pobiera opłaty ( i nie płaci podatków) za chrzets, ślub, pogrzeb, otwarcie nowej autostrady czy budynku....
  - dofinansowania pod przykrywką Caritasu.....
  - dotacje wg widzimisia Episkopatu
  - dochodzi jeszcze do tego poparcie polityczno-religijne dla wiodącej partii ( w zamian jak zwykle kasa... )

 • zdradliwe_pisozyty

  Oceniono 34 razy 34

  Korporacją Katolicka nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek bogiem.
  (oprócz Złotego Cielca)

  Mnie udało się otrząsnąć z tego nieszczęścia. Już nie jestem w Średniowieczu mentalnym, nie płacę dobrowolnie ze swojego portfela tylko 'normalnie' jak wszyscy jestem okradany przez tzw. Kościół podatkami.
  W swojej przebiegłości Korpo Katolskie 'legalnie' podłączyło się bezpośrednio do naszych podatków. Każdy jeden obywatel od niemowlaka do emeryta czy chce czy nie płaci ok.500+zł rocznie na utrzymanie ich tłustych brzuchów i gęb, wypasionych fur, pałaców, danieli, wycieczek i wystawnego życia.

  Poa tym sqoorvysyny ukradły Polakom setki tysięcy hektarów ziemi - KK to największy właaściciel gruntów w Polsce

 • swru

  Oceniono 33 razy 33

  Nie mieszajcie Mieszka z Watykanem. Wziął se Dobrawę, a Jezusa dorzucił do swojego panteonu jako jednego z wielu, wszystkich ich miał w d... .Dopiero Chrobry zwariował na punkcie katotalibanu bo go Dąbrówka ogłupiła. Mieszko był spoko gość.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 38 razy 32

  Płacił ją nawet Mieszko ? Gdzie, kiedy? Istnieją jakiekolwiek dowody? Tadeusz też płaci ale nikt nie wie komu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX