Rosja zaczyna produkcję nowych systemów rakietowych. Mają być lepsze od Patriotów

Rosja rozpoczęła produkcję najnowszego systemu obrony powietrznej S-500 "Prometeusz". Konstruktorzy twierdzą, że będzie on lepszy od amerykańskiego systemu Patriot.

Informację o rozpoczęciu produkcji S-500 podał w rozmowie z rosyjskim publicznym nadawcą Rossija 24 Sergiej Czemezow, prezes Rostechu, czyli państwowego holdingu działającego m.in. w branży obronnej.

System rakiet przeciwlotniczych S-500 to nowa generacja systemów rakietowych obrony powietrznej, nowocześniejsza od obecnie używanego systemu S-400. System był rozwijany od kilku lat i ma na celu m.in. przechwytywanie rakiet balistycznych średniego zasięgu czy międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Według zapowiedzi, jako jedyny na świecie może też przechwytywać pociski hipersoniczne, nawet na odległość 600 km. Jest w stanie także niszczyć obiekty w bliskiej odległości na wysokości do 100 km, w tym satelity o niskiej orbicie i bronie kosmiczne. S-500 ma rzekomo być zdolny do likwidowania nawet do 10 celów balistycznych jednocześnie.

Uzbrojenie trafi do rosyjskiej armii po zakończeniu testów, "w najbliższych latach" - możliwe, że jeszcze w 2020 r. System S-500 "Prometeusz" jest określany jako lepszy od amerykańskich systemów antyrakietowych Patriot PAC-3.

Warto jednak pamiętać, że o S-500 wiadomo właściwie tylko tyle, ile przekazują Rosjanie. Eksperci zwracają więc uwagę, że część informacji o systemie może mieć charakter propagandowy.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (128)
Rosja zaczyna produkcję nowych systemów rakietowych. Mają być lepsze od Patriotów
Zaloguj się
 • precz_z_komunia

  Oceniono 33 razy 23

  Ostatnią sprawną ruską rakietą to była Szarapowa :-)

 • Kapitan Flint

  Oceniono 37 razy 23

  Comiesięczne ruskie pierdy o cudownych broniach. Czołgi, myśliwce, teraz padło na rakiety.
  To są niusy dla ruskich autochtonów, żeby wiedzieli, czemu znowu kanalizacji nie założono. Przez Amerykańców.

 • lupus.y

  Oceniono 28 razy 16

  O skutecznosci systemu zdecyduje tylko test w warunkach wojny. Wiemy, że systemy S-300 i S-400 w Syrii w żaden sposób jak dotąd nie zagroziły nalotom alianckim i izraelskim.

 • pedro.666

  Oceniono 32 razy 14

  A te 3000 szkół ze sławojkami to kiedy skanalizujecie? Wiecie, wystarczy rura i kibel ze spłuczką. Nie musi być hipersoniczny.

 • bostian

  Oceniono 25 razy 11

  A kiedy kanalizacja na wsi? Kto niby na Rosję chce napaść, że potrzebują takich drogich systemów "obronnych"? Bo ja chętnego na atak na Rosję nie widzę. A samoloty pasażerskie można zestrzeliwać nawet rakietami Buk jak to pokazali bohaterscy Rosjanie. A na bazary i domy w Syrii czy na domy w Czeczenii sypać z bezpiecznych 10 km niekierowane bomby lotnicze, zalegające w magazynach. Tak myślę, czy rosyjscy lotnicy wojskowi to jeszcze żołnierze czy zbrodniarze wojenni?

 • lud.czerski.wyklety

  Oceniono 32 razy 10

  Kible by lepiej se pobudowali i kanalizację. 35 milionów Rosjan chodzi sr... do sławojki, a 47 milionów nie ma ciepłej wody.

 • menel13

  Oceniono 8 razy 8

  W Rosji zawsze wszystko ma być.

 • ja_prostak

  Oceniono 20 razy 8

  nada się , na pasażerskie samoloty, ich strącanie wychodzi Rosji najlepiej

 • ul32

  Oceniono 9 razy 7

  Rosjanie nawet najlepszość mają najlepszą

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX