Za 12 mln dolarów kupisz wyspę, która posłużyła do jednego z największych przekrętów ostatnich lat

Zlokalizowana na Bahamach prywatna wyspa Saddle Back Cay trafiła na sprzedaż za 11,8 mln dolarów. To na niej miał odbyć się niesławny festiwal muzyczny Fyre, którego organizatorzy oszukali uczestników na miliony dolarów.

Zlokalizowana w dystrykcie Exuma na Bahamach rajska wyspa Saddle Back Cay została wystawiona na sprzedaż przez dom aukcyjny Christie's. Wyspa zajmuje powierzchnię 14 hektarów i może pochwalić się siedmioma malowniczymi plażami. Szczęśliwy nabywca, który wyłoży na stół 11,8 mln dolarów, stanie się też właścicielem zlokalizowanego na Saddle Back Cay domu i kilku mniejszych domków letniskowych.

Saddle Back Cay to oczywiście jedna z wielu prywatnych wysp, które może kupić w zasadzie każdy, kto dysponuje odpowiednim kapitałem. Z tą konkretną wyspą wiąże się jednak pewna interesująca historia.

 

Festiwal Fyre. Przekręt jakich mało

To właśnie na Saddle Back Cay w 2017 r. miał odbyć się słynny (a dziś niesławny) festiwal muzyczny Fyre. Jego organizatorzy, młody biznesmen Billy McFarland oraz raper Ja Rule, obiecywali uczestnikom jedno z najbardziej ekscytujących wydarzeń w ich życiu. Festiwal miał mieć "ekskluzywny" i "luksusowy" charakter.

Na początku 2017 r. w sieci pojawiło się promujące festiwal wideo z udziałem znanych supermodelek, w tym Belli Hadid czy Kendall Jenner. Organizatorzy chwalili się, że wyspa, na której odbędzie się festiwal, była w przeszłości własnością samego Pablo Escobara, choć była to oczywista bzdura.

Imponować miała lista artystów: Desiigner, Blink 182, Major Lazer czy Disclosure. To jednak nie wszystko. Jak na ekskluzywny festiwal przystało, McFarland i Ja Rule obiecali uczestnikom istne luksusy. Mieli oni spać w nowoczesnych "kapsułach", a posiłki miały być serwowane przez słynnych szefów kuchni.

Billy McFarland i Ja RuleBilly McFarland i Ja Rule Wikimedia Commons/CC BY 2.0

Zwykłe bilety na Fyre były sprzedawane w cenach od 500 do 1500 dolarów. Dostępne były jednak również pakiety VIP (zawierające bilety lotnicze i noclegi we wspomnianych "kapsułach") w cenie 12 tys. dolarów. Tylko w ciągu pierwszej doby od uruchomienia sprzedaży wykupiono 95 procent biletów.

Fyre był oczywiście jednym wielkim  przekrętem. Gdy w dniu rozpoczęcia festiwalu uczestnicy przybyli na miejsce, okazało się, że wyspa, na której się znajdują, nie jest wcale wyspą z reklamy, a większość zespołów, w tym  Blink 182, ze swoich występów zrezygnowało jeszcze przez rozpoczęciem festiwalu.

To jednak nie wszystko. Zamiast luksusowych "kapsuł" na uczestników czekały namioty i materace, których nie starczyło dla wszystkich. Luksusowy catering zastąpiły  kanapki. Organizatorzy mieli nawet problem z dostarczeniem wody pitnej i zapewnieniem dostępu do toalety. Dzień później festiwal został odwołany.

W efekcie Billy McFarland i Ja Rule stali się przedmiotem szeregu pozwów, w tym największego na kwotę 100 milionów dolarów. W październiku 2018 r. McFarland został skazany na sześć lat więzienia, sąd nakazał mu też spłatę 26 mln dol. długów. Sędzia nazwał Amerykanina "zagrożeniem dla społeczeństwa".

Więcej o: