500 Plus dla niepełnosprawnych przyjęte przez rząd. Pieniądze w tym roku trafią do 300 tys. osób

Robert Kędzierski
Rząd przyjął na posiedzeniu projekt ustawy w sprawie "500 plus" dla osób niepełnosprawnych. Program docelowo ma objąć 500 tys. osób. Wiemy też, kiedy środki trafią do potrzebujących i jakich formalności muszą oni dochować.

Premier Mateusz Morawiecki i szefowa resortu rodziny Bożena Borys-Szopa, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ogłosili przyjęcie przez rząd projektu ustawy ws. programu "500 plus" dla osób niepełnosprawnych.

500 Plus dla niepełnosprawnych od października

Szef rządu wyjaśnił, kiedy pieniądze mogą trafić do zainteresowanych. 

To będzie świadczenie o wysokości 500 zł, które chcemy, żeby zaczęło obowiązywać od 1 października tego roku. 

- stwierdził Morawiecki

Premier dodał, że 500 plus dla niepełnosprawnych to element szerszego programu Dostępność Plus zainaugurowanego w zeszłym roku.

Kto może liczyć na pieniądze?

Środki w pierwszej kolejności trafią do osób, które już mają orzeczenia o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji wydane przez ZUS, KRUS lub podobne organy nadzorujące służby mundurowe. 

Obecna na konferencji  Bożena Borys-Szopa wyjaśniła, że docelowo program objąć może 500 tys. osób. W pierwszym etapie na środki liczyć może jednak znacznie mniej, bo ok. 300 tys. niepełnosprawnych. 

Osoby, które obecnie nie mają orzeczonej całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji będą mogły wystąpić do ZUS lub KRUS o przyznanie takiego statusu i wtedy wystąpić o dodatek. Na złożenie wniosku jest pół roku od uruchomienia programu. Premier Morawiecki zapewnił, że ZUS zatrudnia nowych lekarzy orzeczników, "by sprostać nowemu zadaniu".

Wprowadzono kryterium dochodowe

Bożena Borys-Szopa wyjaśniła, że w projekcie ustawy zapisano kryterium dochodowe wynoszące 1100 zł. Łącznie z nowym świadczeniem dochody osoby niepełnosprawnej nie mogą być wyższe niż 1600 zł. 

Renta dla osób całkowicie niezdolnych do pracy wynosi dziś 1100 zł miesięcznie. Osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji przysługuje też prawo do zasiłku pielęgnacyjnego wynoszącego ok. 200 zł. 

Skąd finansowanie programu "500 Plus dla niepełnosprawnych"?

Wbrew wcześniejszym przewidywaniom jak na razie jedynym źródłem finansowania dodatku będzie Fundusz Solidarnościowy. Stworzono go w zeszłym roku. Zasilają go daniny osób zarabiających więcej niż milion złotych oraz pieniądze z Funduszu Pracy.

Czytaj też: Rząd obniży podatek PIT do 17 proc. jeszcze przed wyborami? "Beneficjentami będzie około 25 mln podatników"

Do Funduszu mają też trafić środki z podatku handlowego nakładanego na duże sieci. Premier Mateusz Morawiecki wyjaśnił, że jak na razie nie wiadomo jednak, kiedy danina będzie pobierana. Wcześniejsze doniesienia mówiły o tym, że nowy podatek ma być pobieranych od wielkich sklepów już od września. Wciąż możliwe jest jednak odwołanie od orzeczenia europejskich władz, co formalnie uniemożliwia wejście w życie nowych przepisów. 

Więcej o: