Elektryczne autobusy Solarisa trafią do Mediolanu. Włosi dobrze je znają

Solaris podpisał umowę na dostarczenie do 250 autobusów elektrycznych do Mediolanu. Łączna wartość kontraktu może wynieść ponad 192 mln euro. Pierwsze pojazdy trafią do Włochów w czerwcu 2020 roku.
Zobacz wideo

Polski producent autobusów dostarczy Włochom jeden swoich flagowych pojazdów - Urbino 12 electric. To "model, który codziennie udowadnia swoją niezawodność na ulicach kilkudziesięciu europejskich miast w 17 państwach kontynentu" - podkreśla w komunikacie prasowym Solaris.

Włosi dobrze znają autobusy Solaris

W Mediolanie Urbino są znane od 2014 r.. W stolicy północnych Włoch kursuje 150 autobusów Solarisa, w tym 25 elektrycznych. Producent na rynek włoski dostarczył już ponad 40 autobusów bateryjnych. Oprócz Mediolanu zakupili je klienci z Bergamo i Bolzano. Ponadto do tego ostatniego klienta w 2021 roku Solaris dostarczy 12 autobusów wodorowych, przypomniano w komunikacie.

Solaris Bus & Coach to polski producent pojazdów komunikacji miejskiej. Do tej pory firma dostarczyła do 32 państw na świecie blisko 17 000 pojazdów. Firma zatrudnia ponad 2 300 osób w Polsce i blisko 300 pracowników w swoich zagranicznych oddziałach.

Solaris w rękach Hiszpanów

We wrześniu 2018 r. hiszpańska grupa CAF (Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles) objęła 100 procent udziałów w spółce Solaris Bus&Coach S.A. CAF zawarła też porozumienie z Polskim Funduszem Rozwoju, które gwarantuje Hiszpanom, że państwowy fundusz odkupi od nich mniejszościowy udział w Solarisie. Polski Fundusz Rozwoju wyraził również gotowość do ewentualnego dokapitalizowania Solarisa.

Pod koniec czerwca "Puls Biznesu" informował jednak, że transakcja między Hiszpanami i PFR może ostatecznie nie dojść do skutku. Powodem zwrotu akcji mają problemy Solarisa na Łotwie. Pod koniec ubiegłego roku łotewskie służby zatrzymały kilku menadżerów spółki.

Więcej o: