Od kiedy płatność kartą poniżej 50 złotych z użyciem kodu PIN? Wchodzi w życie nowa dyrektywa

Do pierwszej połowy września banki muszą dostosować się do nowej dyrektywy, która zmieni dotychczasowe zasady płatności kartą do kwoty 50 złotych. Od tego czasu klienci będą musieli częściej podawać kod PIN przy transakcjach niskich kwot.
Zobacz wideo

Od momentu wprowadzenia kart umożliwiających przeprowadzenie transakcji zbliżeniowych, ustalony został limit 50 złotych - do tej kwoty od klienta nie wymagano podania kodu PIN potwierdzającego transakcję. Od pewnego czasu zapowiadano nawet podniesienie tego limitu do 100 złotych.

Od połowy września częściej zapłacimy kartą poniżej 50 złotych z użyciem kodu PIN

Taka wizja jednak się oddala. Do 14 września banki muszą dostosować się do nowej europejskiej dyrektywy o usługach płatniczych PSD2. Zakłada ona częstsze podawanie kodu PIN przy transakcjach do 50 złotych.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo płatności kod PIN ma być wymagany po przeprowadzeniu piątej transakcji zbliżeniowej - bez względu na kwotę tej transakcji. Po wprowadzeniu PIN-u licznik się resetuje, dzięki czemu użytkownik może wykonać kolejnych pięć transakcji bez kodu PIN.

Jak podaje bankier.pl kwota takiej pojedynczej zaplaty nie będzie mogła przekroczyć 50 euro. Dodatkowo suma następujących po sobie transakcji zbliżeniowych bez PIN nie będzie mogła przekroczyć 150 euro. Powyżej tej kwoty konieczne będzie wprowadzenie kodu PIN.

Więcej o: