UOKiK ukarał jedną ze śląskich Biedronek za cenówki. Dyskont tylko w tym roku naruszył przepisy aż 19 razy

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę na Biedronkę z Wodzisławia Śląskiego. Właściciel sieci, firma Jeronimo Martins, musi zapłacić 36 tys. zł za naruszenie przepisów dotyczących uwidaczniania cen w sklepach. Od początku roku Biedronka nie spełniła tych wymogów 19 razy.
Zobacz wideo

Śląski Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej wymierzył Biedronce karę 36 tys. zł już w marcu. Wtedy po raz pierwszy stwierdzono, że dyskont narusza przepisy dot. odpowiedniego umieszczania cenówek przy produktach. Sieć odwołała się od tej decyzji do prezesa UOKiK. Ten jednak utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję i Jeronimo Martins musi zapłacić. Tym bardziej, że decyzja śląskiego oddziału Inspekcji Handlowej podjęta w marcu wiązała się z 19. przypadkiem nie stosowania się sieci do przepisów.

W toku kontroli przeprowadzonej w należącej do przedsiębiorcy placówce handlowej stwierdzono nieprawidłowości w informowaniu o cenach i cenach jednostkowych łącznie 82 asortymentów produktów spośród 459 poddanych ocenie, co było, jak stwierdził Śląski WIIH, dziewiętnastym w okresie 12 miesięcy naruszeniem przez stronę obowiązujących przepisów w zakresie uwidaczniania cen

- uzasadnił decyzję UOKiK.

Podatek handlowy uderzy w Biedronkę

Sąd Unii Europejskiej unieważnił w ostatnim czasie decyzję Komisji Europejskiej, która nakazała Polsce zawiesić wprowadzenie podatku handlowego. Oznacza to, że wkrótce sieci handlowe mogą być obłożone nową daniną. Kara wymierzona przez UOKiK na śląską Biedronkę stanowi drobiazg w porównaniu z kosztami, jakie mogą uderzyć w dyskont po wprowadzeniu podatku handlowego od wielkich sieci.

Resort finansów wyliczył w 2016 r., że wpływy netto z podatku handlowego to ponad 1,5 mld zł. Wg wstępnych szacunków aż 400-500 mln zł z tej sumy musiałby zapłacić właściciel sieci Biedronka. Przedstawiciele Jeronimo Martins odmówili komentarza w tej sprawie.

Więcej o:
Komentarze (55)
UOKiK ukarał jedną ze śląskich Biedronek za cenówki. Dyskont tylko w tym roku naruszył przepisy aż 19 razy
Zaloguj się
 • bartekpawel

  Oceniono 19 razy 17

  Proponuję wizytę w każdej biedronce, zwłaszcza w okolicach mrożonek. I UOKIK ma zapewnione wpływy sporej gotówki na kilka lat.

 • bartoszjanusz

  Oceniono 15 razy 15

  Biedronka podniesie ceny i to ja zapłacę ten podatek a nie Biedronka. Proste .

 • dvla

  Oceniono 12 razy 10

  każda biedra ma balagan z cenami i zastawione towarami wyjscia ewakuacji - to ich biznes plan

 • ansuz_odyn

  Oceniono 14 razy 10

  Brak cen, lub niechlujstwo w opisywaniu to główny powód, że wolę robić zakupy w Lidlu, gdyż tam jest prządek.

 • tukism

  Oceniono 9 razy 9

  Zakupy jako przrciętny krajan robię w Biedronie i Lidlu. Biedronkę od jakirgoś czasu zacząłem omijać szerokim łukiem właśnie przez burdel z cenówkami...to nie irytuje to wkoorvia na maxa to szukanie cen, latanie z co drugą rzeczą do czytnika. Lidl bie jest święty ale na pewno o niebo lepszy. Znalazlem Biedronke oddaloną noeco od najblizszej mojego domu...ład czysciutko, cenówka pod kazdym towarem....odwiedzilem ją niedawno i niestety wyrównała do poziomu kolezanek...szkoda

 • wyboga

  Oceniono 7 razy 7

  Podatek uderzy w biedronkę? G.wno prawda, wymyślony przez Pinokia podatek uderzy w konsumenta, przecież 500+ trzeba ściągnąć z rynku. Po raz kolejny okazuje się, 500+ to żaden dodatek dla dziecka, lecz chwilówka, którą trzeba spłacić.

 • fryderykus

  Oceniono 6 razy 6

  "kiedy UOKIK weźmie się za Orlen gdzie "co 3 zdrapka wygrywa"? kłamstwo w czystej postaci co widać po ilości stacji gdzie ktoś cokolwiek wygrał...

 • rowerem999

  Oceniono 5 razy 5

  Podatek handlowy to podatek dla Kowalskiego. Niestety większość nie rozumie prostej rzeczy. Rękami sieci handlowych rząd opodatkuje kupujących w sieciach a nie sklepy. Nawet nie zobaczycie tej 1% różnicy w cenach, zreszta już dzisiaj się je podnosi żeby amortyzować nadchodzące opłaty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX