Rząd przyspiesza prace nad ustawą o likwidacji OFE. Deadline to jesienne wybory

Rząd przyspiesza prace nad ustawą, która ma przenieść aktywa członków OFE do IKE lub do ZUS. Prawu i Sprawiedliwości zależy na szybkim wprowadzeniu nowych przepisów, bo to może pomóc partii rządzącej w wygraniu jesiennych wyborów.
Zobacz wideo

Zgodnie z aktualną koncepcją rządu, którą PiS przedstawił w maju tego roku, wszystkie pieniądze zgromadzone w otwartych funduszach emerytalnych mają zostać przeniesione do IKE lub, jeśli zażyczy sobie tego członek OFE do ZUS. Środki te mają zostać wypłacone po osiągnięciu wieku emerytalnego, powiększając w ten sposób emeryturę posiadacza zaoszczędzonej kwoty.

Rząd przyspiesza prace nad ustawą o OFE. Chce ją przegłosować przed jesiennymi wyborami

Z doniesień "Rzeczpospolitej" wynika, że rząd przyspieszył prace nad ustawą, która pozwoli na przeniesienie środków zgromadzonych w OFE do IKE i ZUS. Dlaczego? W ten sposób PiS walczy o kolejne punkty w walce o wygraną w jesiennych wyborach.

- Szybkie zakończenie prac nad nowymi przepisami i mówienie: „patrzcie oddaliśmy wam pieniądze z OFE", ma pomóc PiS w jesiennych wyborach - powiedział anonimowy informator "Rz". 

To, że prace nad ustawą o OFE idą szybko, potwierdził Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

-  Z końcem czerwca zakończyły się szerokie konsultacje społeczne zmian w OFE. O ile mi wiadomo, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju bardzo sprawnie przygotowuje obecnie finalny projekt ustawy do przyjęcia przez rząd. Z rozmów z partnerami społecznymi w Radzie Dialogu Społecznego oraz debaty publicznej wynika, że uwag nie ma dużo i nikt też nie przedstawił lepszego wariantu zmian w OFE niż zaproponowany przez premiera - skomentował Borys.

Likwidacja OFE. Do budżetu państwa może spłynąć blisko 20 mld zł

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju opublikowało projekt ustawy likwidującej Otwarte Fundusze Emerytalne w maju 2019 roku. W uzasadnieniu projektu ustawy kończącej żywot OFE w obecnym kształcie ministerstwo pisze m.in. o nieprzejrzystości systemu emerytalnego z OFE, ograniczonych zasadach dziedziczenia środków z tych rachunków oraz o tym, że OFE "nie zapewniają dywersyfikacji ryzyka oraz nie zwiększają bezpieczeństwa socjalnego ubezpieczonych".

Resort szacuje, że 80 proc. aktywów z OFE zostanie przeniesione do IKE. Od tych środków ma zostać pobrana 15-procentowa opłata przekształceniowa. Jeżeli tak się stanie, do budżetu państwa może trafić ok. 19,5 mld zł. Część członków OFE krytykuje zamiary rządu i uważa, że jest to "skok na kasę". 

Więcej o:
Komentarze (22)
Rząd przyspiesza prace nad ustawą o likwidacji OFE. Deadline to jesienne wybory
Zaloguj się
 • zraluk7

  Oceniono 8 razy 8

  Kradzież pieniędzy obywateli ma pomóc wygrać wybory? Gdzie my żyjemy?

 • pan_glosny

  Oceniono 3 razy 3

  Za PPK też serdecznie Wam dziękujemy, złodzieje!!! Wypisałem się od razu. Jak mówi Chrzanowski (KNF) na taśmie: 4 mld rocznie piechotą nie chodzi.

 • kris0104

  Oceniono 3 razy 3

  Kradna w zywe oczy-gorzej jak za komuny, -"przekasztalacaja" udzialy czyli faktycznie kradna 15% w majestacie prawa.Ale pisdziajski elektorat jak zwykle wszystko lyknie co im kurdupel i jego mafia wcisnie

 • Gregio8

  Oceniono 1 raz 1

  I co obywatele, PiS z Kaczyńskim na czele kradną wam oszczednosci z OFE i jeszcze za to wypłaca sobie 15% na dowolny cel. A takie PO było złe... Ba nawet się TK zapytali czy mogą a tu poprostu zabiorą i część przeleją sobie by było na premie, idprawy dla rodziny i kolegów.

 • mario.12

  Oceniono 1 raz 1

  jedyne o co dba ten rząd to okraść emerytów ile się da a po wyborach niech się martwią że nie ma na emerytury

 • akiraxx

  Oceniono 1 raz 1

  Za PPK już PiS-owi podziękowałem (tak jak większość znajomych z pracy) - czyli 4 lata spokoju powinno być. Ale plany dotyczące OFE mimo że pochodzą od PiS-u, to całkiem mi się podobają. Jeszcze drobna poprawka by się przydała, że nie do wypłaty po osiągnięciu wieku emerytalnego tylko od zaraz i mogą sobie te 15% zabierać. Z tego co rozumiem jest to opłata zamiast podatku który by i tak od częsci ZUS-owej kiedyś był pobrany.

 • ks-t

  0

  OKraśc ludzi na 15 proc przed wyborami? wątpię.

 • lesnojeziorska

  0

  SZYBKO, PISMĘTY, SZYBKO, bo nie zdążycie ukraść i to będzie plama na waszym honorze!

 • lubat

  Oceniono 4 razy 0

  OFE to był największy przekręt w polskiej historii i ktokolwiek ten twór skasuje, to chwała mu za to. Nawet pisowi. Koncepcja tego projektu była taka, że dużą część obowiązkowych składek dostają za friko zachodnie banki, którymi mogą sobie spekulować do woli. Wszystkie zyski - jeśli były - przypadały i tak funduszom zarządzającym, a straty zawsze pokrywali ubezpieczeni.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX