Fatalne prognozy NASA. Gdańsk, Łebę, Ustkę czeka potop? "Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może to zatrzymać"

Łukasz Kijek
Najnowsze fatalne prognozy NASA nie pozostawiają złudzeń. W wyniku globalnego ocieplenia poziom wód w morzach i oceanach może podnieść się od 50 cm do aż pięciu metrów. Naukowcy z NASA Jet Propulsion Laboratory biją na alarm, po tym jak z Uniwersytetem Waszyngtońskim przeprowadzili badania lodowca Thwaites.

Lodowce Arktyki i Antarktyki zaczynają topnieć w niepokojącym tempie. Thwaites, któremu przyjrzała się NASA, jest jednym z największych lodowców na południu globu. Został on sklasyfikowany jako niestabilny. Tempo topnienia lodowca wzrosło pięciokrotnie w porównaniu z latami dziewięćdziesiątymi. Według prognozy NASA cały ten proces za chwilę może być nieodwracalny.

Jak wyglądałoby polskie wybrzeże, gdyby poziom wód podniósł się aż o pięć metrów, pokazują miedzy innymi symulacje z Flood Map.

Globalne ocieplenieGlobalne ocieplenie Marta Kondrusik

Jak bardzo zagraża nam taki scenariusz? - Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może to zatrzymać - mówi Joanna Remiszewska-Michalak, fizyk atmosfery. Kliknij w poniższy obrazek i posłuchaj wywiadu Łukasza Kijka.

Zobacz wideo

Do mórz i oceanów co minutę trafia ciężarówka odpadów, które zabijają ptaki, ryby, wieloryby i delfiny. Plaże naszego Bałtyku toną w śmieciach. Zatrzymajmy wspólnie to szaleństwo! TUTAJ możesz podpisać petycję ws. ograniczenia stosowania jednoraz

owego plastiku >>

Więcej o: