Ardanowski: Mam prawo twierdzić, że susza nie ma takiego rozmiaru jak w roku ubiegłym

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że tegoroczna susza nie jest tak dotkliwa jak w roku ubiegłym. Nad oceną tegorocznej suszy pracuje w Polsce 800 komisji w 370 gminach.
Zobacz wideo

Pas suszy przebiegał głównie przez środek Polski, od granicy niemieckiej przez pojezierze lubuskie, wielkopolskie, województwo łódzkie i część Mazowsza. Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że susza dotknęła niewielką część Polski. "Ja mam absolutnie prawo twierdzić, że na dzień dzisiejszy, na połowę lipca, susza nie ma takiego rozmiaru jak w roku ubiegłym” - powiedział minister. Dodał, jednak, że "to się wszystko może zmienić".

Czytaj więcej: Niektórych warzyw zaczyna brakować. Bronisze: "rzut produkcyjny kalafiorów jest dosłownie ugotowany"

Przeciwdziałanie suszy. Nowe programy pomocowe

Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że 1 sierpnia zacznie się realizacja programu poprawiania kwasowości gleby poprzez wapnowanie. Jak wyjaśnił, jest to istotny czynnik zwiększający chłonność gleby, gdyż gleba musi mieć odpowiednią strukturę, by zapewnić utrzymywanie wody z opadów i podsiąkanie wody z głębszych warstw. 

Minister Ardanowski zapowiedział, że już w sierpniu lub we wrześniu rolnicy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie ujęć wód powierzchniowych i głębinowych, systemów nawodnieniowych w rolnictwie, tym samym przeciwdziałać skutkom suszy. Jesienią ministerstwo planuje także uruchomienie programów pomocy dla spółek wodnych w naprawieniu systemów melioracyjnych.

Więcej o:
Komentarze (21)
Ardanowski: Mam prawo twierdzić, że susza nie ma takiego rozmiaru jak w roku ubiegłym
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 11 razy 11

  Na suszy, tak jak na każdym problemie w Polsce najlepiej wychodzą komisje. Członkowie komisji. Finansowo najlepiej wychodzą.

 • glencok

  Oceniono 5 razy 5

  Głosujcie po wsiach dalej na pis to wała od państwa dostaniecie niedługo

 • andree111111

  Oceniono 5 razy 5

  Panie mini strze ma pan prawo twierdzić że:
  Nie ma suszy
  Jest mała susza
  Że pana suszy
  Że pan jest suchy
  Że nie ma w pisie innego tak wielkiego suszacza
  Że Wisła płynie pod prąd
  Że brukselka to owoc suszy
  Że JK jest bogiem
  Ale niestety my widzimy to, czego pan nie dostrzega. A wystarczy popatrzeć w lustro.

 • barbarakacznma

  Oceniono 6 razy 4

  Największe susze były za rządów PO i PSL. Teraz wszystkie klęski żywiołowe to pikuś. Tylko na dobre wychodzą polskiej gospodarce. A co złego to wina Tuska i totalnej opozycji.

 • chelsea72

  Oceniono 3 razy 3

  Ardanowski to przygłup. Zresztą nie ma się temu co dziwić. Tylko debile mają szansę w PiS-ie. Gdyby były testy psychologiczne na stanowiska, to pewnie jego test znalazłby się na samym dnie...

 • evergreen111

  Oceniono 3 razy 3

  "tegoroczna susza nie jest tak dotkliwa jak w roku ubiegłym."
  Facet nie wyjaśnił, dlaczego zatem w tym roku wzrost cen warzyw i owoców jest dużo większy niż w 2018? Cuda jakieś czy co?

 • elbertson

  Oceniono 2 razy 2

  Konewki - TANIO

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX