Ardanowski: Mam prawo twierdzić, że susza nie ma takiego rozmiaru jak w roku ubiegłym

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że tegoroczna susza nie jest tak dotkliwa jak w roku ubiegłym. Nad oceną tegorocznej suszy pracuje w Polsce 800 komisji w 370 gminach.
Zobacz wideo

Pas suszy przebiegał głównie przez środek Polski, od granicy niemieckiej przez pojezierze lubuskie, wielkopolskie, województwo łódzkie i część Mazowsza. Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że susza dotknęła niewielką część Polski. "Ja mam absolutnie prawo twierdzić, że na dzień dzisiejszy, na połowę lipca, susza nie ma takiego rozmiaru jak w roku ubiegłym” - powiedział minister. Dodał, jednak, że "to się wszystko może zmienić".

Czytaj więcej: Niektórych warzyw zaczyna brakować. Bronisze: "rzut produkcyjny kalafiorów jest dosłownie ugotowany"

Przeciwdziałanie suszy. Nowe programy pomocowe

Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że 1 sierpnia zacznie się realizacja programu poprawiania kwasowości gleby poprzez wapnowanie. Jak wyjaśnił, jest to istotny czynnik zwiększający chłonność gleby, gdyż gleba musi mieć odpowiednią strukturę, by zapewnić utrzymywanie wody z opadów i podsiąkanie wody z głębszych warstw. 

Minister Ardanowski zapowiedział, że już w sierpniu lub we wrześniu rolnicy będą mogli składać wnioski o dofinansowanie ujęć wód powierzchniowych i głębinowych, systemów nawodnieniowych w rolnictwie, tym samym przeciwdziałać skutkom suszy. Jesienią ministerstwo planuje także uruchomienie programów pomocy dla spółek wodnych w naprawieniu systemów melioracyjnych.

Więcej o: