W tym roku stawka PIT wyniesie 17,75 proc. Ministerstwo Finansów pokazało, jak przebiegnie obniżka podatku

Stawka podatkowa PIT dla dochodów w 2019 r. wyniesie... 17,75 proc. To efekt przyspieszenia obniżki podatku. Ministerstwo Finansów planowało, aby niższy PIT obowiązywał od początku 2020 r., ale ostatecznie zmiany mają wejść w życie już w październiku.
Zobacz wideo

W pierwotnej wersji ustawy obniżającej PIT z 18 do 17 proc. i podwyższającej koszty uzyskania przychodu (one też zmniejszają kwotę podatku do zapłaty) zmiana miała nastąpić od stycznia 2020 r. Początek nowego roku podatkowego był dosyć logicznym terminem na wprowadzenie takiej nowości i oszczędzenie księgowym komplikacji.

Premierowi Morawieckiemu zależało jednak, żeby obniżkę przeprowadzić jeszcze przed jesiennymi wyborami i dość niespodziewanie w połowie lipca rząd wprowadził do projektu kluczową zmianę - ustawa ma działać już od 1 października. Widocznie już "odhaczona" obniżka podatku wygląda w przedwyborczych przekazach znacznie lepiej niż jej wizja za kilka miesięcy.

Powstało kluczowe pytanie - jak przeprowadzić obniżkę PIT w trakcie roku podatkowego? W końcu, choć zaliczki na podatek płacimy co miesiąc, to jest on rozliczany raz do roku. Ministerstwo Finansów właśnie pokazało, jak ma się to odbyć.

Stawka PIT... 17,75 proc.

Jako, że przez pierwsze dziewięć miesięcy 2019 r. obowiązuje/obowiązywała stawka 18 proc., a przez ostatnie trzy będzie obowiązywała 17 proc., przy rozliczeniu rocznym za 2019 r. zastosowana zostanie... proporcjonalna stawka 17,75 proc. Skala podatkowa do zastosowania dla dochodów za cały 2019 r. będzie więc taka jak w tabeli poniżej. Od 2020 r. oczywiście już takich "dziwów" nie będzie i w skali podatkowej znajdzie się po prostu stawka 17 proc.

SKALA PODATKOWA W 2019 R.

.. Ministerstwo Finansów

Z tego wynika, że np. jeśli ktoś pracował tylko w pierwszej połowie 2019 r., a więc jego zaliczki były odprowadzane przy stawce 18 proc., w rozliczeniu rocznym za cały rok dostanie zwrot. Fiskus odda nadpłacone zaliczki, bo będzie wyliczał podatek przy zastosowaniu stawki 17,75 proc.

Obniżka podatku = wyższa pensja od października

Domyślnie zaliczki na podatek dochodowy będą wyliczane przy stawce 17, a nie 18 proc. już od 1 października. Zatem już od października "na rękę" pracownik będzie zarabiał nieco więcej. To było o tyle nieoczywiste, że np. w przypadku obniżki PIT dla osób do 26. roku życia do 0 proc., która wchodzi od sierpnia br., jest dokładnie odwrotnie. Domyślnie zaliczki będą pobierane tak jak dotychczas, a zwrot podatku młodzi dostaną dopiero w zeznaniu rocznym za 2019 r.

UWAGA! Pracownicy będą mogli zawnioskować, aby od października ich pracodawca wyliczał zaliczki na podatek przy zastosowaniu stawki 17,75 proc., a nie 17 proc. Po co taki zapis w ustawie? Wyobraźmy sobie, że ktoś zaczyna pracę od października br. Domyślnie zaliczki na podatek miałby odprowadzane przy stawce 17 proc., ale kiedy doszłoby do rozliczenia rocznego, fiskus do obliczenia dochodu wziąłby stawkę podatku dla całego 2019 r., a więc 17,75 proc. To mogłoby skutkować koniecznością dopłaty podatku.

Wyższe koszty uzyskania przychodu także będą uwzględniane już od 1 października br. Przykładowo, dotychczas osoba pracująca na jednym etacie mogła odliczyć od przychodu 111,25 zł miesięcznie, od października będzie to 250 zł.

.. Ministerstwo Finansów

Ile da obniżka PIT?

W największym skrócie, Ministerstwo Finansów wszystko przygotowało więc tak, żeby Polacy obniżkę podatków zobaczyli w swoich portfelach już w październiku br., a nie od 2020 r. i ze zwrotem części daniny za ostatni kwartał 2019 r. 

O ile wyższe pensje "na rękę" dadzą PIT 17 proc. i wyższe koszty uzyskania przychodów? Przykładowo - łączna oszczędność dla osoby zarabiającej 2450 zł brutto (tyle ma wynieść w 2020 r. płaca minimalna) wyniesie ok. 41 zł miesięcznie, tj. 492 zł rocznie. Przy zarobkach na poziomie 3000 zł mówimy już o podatku niższym o ok. 46 zł miesięcznie (ok. 550 zł rocznie), przy wynagrodzeniu 4000 zł w kieszeni zostanie ok. 54 zł miesięcznie (ok. 650 zł rocznie), przy 5000 zł ok. 63 zł miesięcznie (ok. 750 zł rocznie).

Powyższe wyliczenia poczyniono przy założeniu pracy na jednym etacie - tj. podwyżki kosztów uzyskania przychodu z 1335 zł do 3000 zł w skali roku.

Więcej o: