Trump wściekły na Macrona za podatek cyfrowy. Zapowiada odwet. Taki podatek chce mieć też rząd PiS

Prezydent Stanów Zjednoczonych oburzył się na wprowadzenie przez Francję podatku na wielkie firmy technologiczne. Paryż twardo stoi na swoim stanowisku, ale Donald Trump grozi na Twitterze: "Wkrótce ogłosimy znaczące kroki odwetowe w odpowiedzi na głupotę Macrona".

Amerykańskiego prezydenta oburzył najnowszy podatek, który wprowadziła Francja. Chodzi dokładnie o podatek cyfrowy w wysokości trzech procent od sprzedaży, który mają płacić również globalne firmy technologiczne działające we Francji. Czyli w praktyce giganci branży z USA. Donald Trump dał upust złości tak, jak to ma w zwyczaju - na Twitterze.

Francja wprowadza podatek, Donald Trump wściekły

"Francja właśnie obłożyła podatkiem cyfrowym nasze wspaniałe amerykańskie firmy technologiczne. Jeśli ktokolwiek powinien je opodatkowywać, powinien być to ich własny kraj, USA. Wkrótce ogłosimy znaczące kroki odwetowe w odpowiedzi na głupotę Macrona. Zawsze mówiłem, że amerykańskie wino jest lepsze od francuskiego" - napisał w piątek prezydent USA, dając do zrozumienia, w jaki sposób może się zrewanżować Francuzom.

W sobotę minister finansów Francji Bruno Le Maire powiedział, że nowy podatek od dużych firm technologicznych będzie pobierany. Odniósł się też do sugestii, że w ramach odwetu Amerykanie dorzucą cło na francuskie wina. "W naszym interesie jest mieć sprawiedliwy podatek cyfrowy. Proszę nie mieszać tych dwóch kwestii" - powiedział dziennikarzom.

Polska też chce opodatkować Google'a, Facebooka i Netfliksa

Plany dotyczące podobnego podatku ma też polski rząd. Zapowiadał go w lutym tego roku premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając nową daninę jako jedno ze źródeł finansowania tzw. piątki Kaczyńskiego. PiS liczył wtedy, że uda się zbierać około 1 mld zł rocznie. W kwietniowej Aktualizacji Planu Konwergencji ta kwota się zmieniła - założono, że w przyszłym roku, kiedy podatek miałby zacząć obowiązywać, dochody z niego wyniosą około 217,5 mln zł. Kilka dni temu pojawiły się informacje, że Ministerstwo Finansów nad podatkiem cyfrowym już pracuje.

Nie tylko Polska i Francja mają takie pomysły. Unia Europejska zaczęła pracować na unijnym podatkiem cyfrowym w ubiegłym roku.

Więcej o:
Komentarze (199)
Trump wściekły na Macrona za podatek cyfrowy. Zapowiada odwet. Taki podatek chce mieć też rząd PiS
Zaloguj się
 • pomysłowy Dobromir

  Oceniono 50 razy 34

  Biedne budyń i znowu poleci na koszt państwa w samolotem rządowym do USA na dywanik w Białym Domu i ponownie będzie rozmawiał z Donaldem na stojąco bez krzesła.

 • mazzini890

  Oceniono 53 razy 29

  Zaraz Donaldzie to na tym polega równość handlu w twoim mniemaniu? Wam wolno opodatkowywać cudze firmy innym już nie?

 • next-mcgyver2

  Oceniono 43 razy 25

  To naprawdę trzeba mieć nierówno pod deklem, żeby twierdzić, że wina amerykańskie są lepsze od francuskich. Brawo Francja!

 • duckoff

  Oceniono 25 razy 21

  W Polsce jeden chmurny list ambasador Mosbacher załatwi temat.

 • jbacal

  Oceniono 25 razy 15

  Tylko Wspólnota Europejska może się postawić amerykańskim szantażowi

 • jurand48

  Oceniono 21 razy 15

  Sam już nie wiem ,czy lepiej mieć za prezydenta miernego vicepierdołę czy cwaniakującego idiotę ?

 • nie_bierz_jarka_na_serio

  Oceniono 13 razy 11

  ja pierniczę to będzie przecież tragedia jak opodatkuje nasze elektryczne samochody, bo rynek wewnętrzny już zapchaliśmy,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX