Jarosław Gowin: Elektrownia Bełchatów może stać się "prawdziwą farmą fotowoltaiczną"

Wicepremier Jarosław Gowin oraz wicewojewoda łódzki Krzysztof Ciecióra odwiedzili Bełchatów. Podczas spotkań z samorządowcami i na konferencji prasowej wicepremier mówił o energetycznej przyszłości miasta. - Zjednoczona Prawica zrobi wszystko, żeby Bełchatów był sercem polskiej energetyki - zapewnił minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Zobacz wideo

Jarosław Gowin przyjechał do Bełchatowa na zaproszenie wojewody łódzkiego Krzysztofa Ciecióry.

"Dobra wizyta Jarosława Gowina w Radomsku i Bełchatowie. Premier przyjął moje zaproszenie do przyjazdu i razem ogłosiliśmy, że najważniejsze projekty realizowane w ramach Miasto Plus i Energia Plus będą realizowane również na naszym terenie. Mówiliśmy również o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, który będzie dźwignią dla rozwoju Radomska - zadbamy o to" - napisał na Facebooku Krzysztof Ciecióra.

Jarosław Gowin: Elektrownia Bełchatów może stać się "farmą fotowoltaiczną"

Podczas spotkania z przedstawicielami mediów Jarosław Gowin zapewnił, że jeżeli Zjednoczona Prawica zostanie przy władzy kolejną kadencję, to "zrobi wszystko, aby Bełchatów był przez następne dziesięciolecia sercem polskiej energetyki". Zaznaczył jednocześnie, że przyszłość energetyczna miasta musi zostać przemyślana. 

- Jest dla nas rzeczą oczywistą, że unijne wymogi dotyczące ochrony środowiska nie mogą kolidować z perspektywą rozwoju energetyki opartej o węgiel. Chociaż wiemy też, że potrzebne są nowe technologie m.in. zgazowania węgla. Nasz rząd jest zdeterminowany, żeby przeciwstawić się wszelkim próbom skrócenia okresu ochronnego, jeśli chodzi o energetykę opartą o węgiel - powiedział wicepremier Jarosław Gowin, którego słowa cytuje portal belchatow.naszemiasto.pl.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego powiedział, że podczas spotkania z prezydent Bełchatowa Mariolą Czechowską jednym z tematów rozmowy były odnawialne źródła energii. Polityk zaznaczył, że Elektrownia Bełchatów dysponuje terenem ok. 400 hektarów i może stać się "prawdziwą farmą fotowoltaiczną".

Co z odkrywką z Złoczewie? Rząd chce wydobywać węgiel, choć wie, że UE nie będzie zadowolona

Dziennikarze zapytali Jarosława Gowina m.in. o pomysł stworzenia kopalni odkrywkowej w Złoczewie. Wicepremier Jarosław Gowin podkreślił, że "rząd nie odstępuje od planów rozwoju energetyki w oparciu o złoża złoczewskie", choć zdaje sobie sprawę, że instytucje unijne będą miały wiele zastrzeżeń.

Zapytany o pomysł budowy elektrowni atomowej w Bełchatowie Jarosław Gowin powiedział z kolei, że decyzja na ten temat zostanie podjęta w kolejnej kadencji, ale zanim ona zapadnie, odbędą się szerokie konsultacje społeczne. 

Więcej o: