Żywność i napoje bezalkoholowe drożeją jak nigdy latem. Będzie jeszcze gorzej, bo cen nie windują braki produktów
Według danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wzrost cen przyspieszył - z 2,6 do 2,9 proc. w ujęciu rok do roku. To także odczyt najwyższy od października 2012 roku. Kategorią, która ostatnio przykuwa najwięcej uwagi, jest jednak żywność i napoje bezalkoholowe - ceny tutaj wzrosły o 6,8 proc. rok do roku.
Dlaczego tak się dzieje, skoro lato to okres, w którym żywność, z uwagi na jej dostępność, powinna być najtańsza? Wpływ na to mają trzy czynniki: susza oraz wzrost kosztów pracy i cen energii.
Skoro spadku cen w okresie letnim nie powoduje nawet zwiększona produkcja, można się spodziewać, że zwyżki nie wyhamują. Na obniżenie kosztów mogłaby wpłynąć stabilizacja na rynku pracy, której nie ma i nie widać, by miała nadejść w najbliższym półroczu
- tłumaczy w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Wojciech Warski, ekonomista i wiceprezes BCC.
>>> Ekspert nie ma wątpliwości: jeśli martwią nas ceny żywności, to powinniśmy przygotować się na większe wydatki. Zmiana klimatu wymusi podwyżki
Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole, w rozmowie z Gazeta.pl nie ma wątpliwości, że ceny żywności windują też chińskie problemy z trzodą chlewną spowodowane wirusem ASF.
Pogłowie trzody chlewnej obniży się tam o 30 proc. w ujęciu rocznym. Tak dla porównania - to jakby w Stanach Zjednoczonych wybić wszystkie świnie. USA są trzecim największym producentem wieprzowiny na świecie, po UE i Chinach właśnie. Ale Chiny są także największym konsumentem i importerem wieprzowiny.
- stwierdził.
Wieprzowina ma szansę zdrożeć w stosunku rocznym o 20 proc. i stać się "drugim masłem". Według najnowszych danych średnie ceny promocyjne wieprzowiny wzrosły w ciągu roku we wszystkich badanych formatach sklepów. Największy wzrost odnotowano w sieciach typu convenience (sklepiki osiedlowe) - o 11,16 proc. Następne w kolejności są dyskonty ze wzrostem 8,71 proc. oraz supermarkety, które odnotowały wzrost o 7,65 proc. Mniej widoczne różnice - na poziomie 5,56 proc. - zarejestrowano w hipermarketach.
Poza tym nic nie zapowiada ani spadku kosztów pracy, ani obniżenie cen energii elektrycznej. Mało tego - w przyszłym roku eksperci przewidują wzrost cen o kilkadziesiąt procent. Mało jest więc czynników, które pozwalają wierzyć, że ceny żywności zaczną spadać.
-
Norwegia. Oslo zamknięte z powodu nagłego wzrostu zakażeń koronawirusem
-
Bingo! Wielka Brytania zaszczepiła już 20 mln osób. "Jestem absolutnie zachwycony"
-
Luka VAT. Awantura o "kłamstwo vatowskie". Ostra reakcja premiera i cięta riposta byłego dyrektora w MF
-
Trzynasta emerytura w 2021 r. niższa niż zakładano. Kiedy pieniądze trafią na konto emerytów?
-
PIT 2021. Ponad trzy miliony Polaków nie może rozliczyć PIT-ów przez internet. Jest obietnica ministerstwa
- Podwyżki emerytur wchodzą w życie. Ale nie ma gwarantowanych 70 zł, jak chciał Senat
- Zasiłek dla bezrobotnych 2021 - komu przysługuje i w jakiej wysokości?
- Paszporty szczepień coraz bardziej popularne. Wyjaśniamy, jak działają na świecie
- Vivo X51 5G, czyli ciekawy debiut chińskiej marki na polskim rynku. Tylko ta cena... [RECENZJA]
- Emeryci i renciści. Ile mogą dorobić od 1 marca 2021 r, by nic nie stracić ze świadczenia?