Notowania złota idą w górę, 1500 dolarów za uncję przekroczone. Ucieczka do bezpiecznej przystani

Złoto we wtorek zyskuje ponad 1 proc. Jedna uncja kosztuje na rynku ponad 1520 dolarów. Kurs złota jest najwyżej od ponad sześciu lat. Obawy o globalne spowolnienie i wojna handlowa USA z Chinami powodują, że inwestorzy uciekają z pieniędzmi do tzw. bezpiecznych przystani.

Kurs złota był we wtorek najwyżej od kwietnia 2013 roku. Notowania szły w górę o ponad 1 proc. Za jedną uncję złota inwestorzy musieli płacić nawet 1534 dolary.

Złoto najdroższe od ponad sześciu lat

Notowania złota.Notowania złota. Żródło: investing.com

Złoto w ostatnich dniach drożeje przede wszystkim dlatego, że Donald Trump wrócił do gry wojną handlową z Chinami. Z jego wypowiedzi wynika, że maleją szanse na kontynuowanie rozmów we wrześniu, na kiedy planowana była kolejna ich runda. Ta gra według ekspertów jest Trumpowi potrzebna do wygrania wyborów prezydenckich w USA. Mają się one odbyć w listopadzie przyszłego roku. Coraz częściej pojawia się więc opinia - podziela ją na przykład bank Goldman Sachs - że do tego czasu rozwiązania kryzysu w stosunkach handlowych na linii Waszyngton - Pekin nie należy się spodziewać.

Co to oznacza dla rynków i gospodarki? Wyjaśnia analityk Piotr Kuczyński:

Zobacz wideo

Wojna handlowa może uderzyć w PKB - nie tylko amerykańskie czy chińskie. Szczególnie, że spowolnienie widać już teraz w wielu krajach europejskich, na przykład w Niemczech, ekonomiści tną też swoje prognozy dla Stanów Zjednoczonych.

Obawy o recesję (choć jej prawdopodobieństwo w USA to według analityków około 30 proc. - duże, ale jednak nie przesądzające) podsycają wachlarz innych strachów na rynkach (jak protesty w Hongkongu czy ostatnio załamanie na giełdzie i walucie w Argentynie) i powodują, że inwestorzy szukają bezpiecznych miejsc na ulokowanie swoich środków. To tak zwane bezpieczne przystanie. Należy do nich na przykład złoto właśnie (obok na przykład japońskiego jena, franka szwajcarskiego czy amerykańskich obligacji) - i w ten sposób eksperci tłumaczą wzrost jego kursu. Do tego dochodzą działania banków centralnych, które w obawie przed spowolnieniem gospodarczym obniżają stopy procentowe - niedawno amerykański Fed zrobił to pierwszy raz od 2008 roku. Podobne kroki ratunkowe - zwane luzowaniem polityki monetarnej, zapowiedział też Europejski Bank Centralny. To wszystko napędza kurs złota.

Cena złota w złotych na rekordowych poziomach

Notowania złota w dolarach są jeszcze daleko od rekordu wszech czasów z września 2011 roku, kiedy przebiły poziom 1800 dolarów za uncję. Za to złotu notowanemu w polskich złotych udało się we wtorek zrównać z rekordowym kursem z listopada 2011 roku. Za jedną uncję trzeba było płacić ponad 5900 zł.W tym przypadku trzeba jeszcze pamiętać, że istotny jest kurs złotego wobec dolara - osłabienie polskiej waluty podbija wyrażone w niej notowania złota.

Notowania złota w złotych.Notowania złota w złotych. Źródło: investing.com

Więcej o: