Strajk nauczycieli może wybuchnąć przed wyborami. "Nastroje się radykalizują"

Strajk nauczycieli może wybuchnąć na nowo jeszcze przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Wiele wskazuje na to, że forma protestu będzie inna niż wiosną. Wszystko zależy od wyników referendum przeprowadzonego wśród pedagogów.

"W środowisku nauczycielskim nadal wrze", "nastroje wśród pedagogów się radykalizują" - to wnioski z dokumentu opracowanego przez naukowców z uniwersytetów Warszawskiego, Jagiellońskiego i Gdańskiego, do którego dotarła "Rzeczpospolita". 

Strajk nauczycieli możliwy jeszcze przed wyborami

Strajk nauczycieli może więc wybuchnąć na nowo i to jeszcze przed wyborami. Chociaż wiele wskazuje na to, że jego forma będzie inna niż wiosną, kiedy nauczyciele nie prowadzili żadnych lekcji i zajęć. 82 proc. spośród badanych pedagogów odpowiada się na zmniejszeniem liczby dodatkowych obowiązków, 66 proc. poprze protest, jeśli nie będzie on wiązał się z odejściem od tablic, 41 proc. ankietowanych uważa, że przeprowadzenie nowego strajku jest zasadne. 

>>> Krzysztof Brejza twierdzi, że rząd chce "upokorzyć strajkujących nauczycieli".

Zobacz wideo

O tym, czy akcja protestacyjna zostanie przeprowadzona, nauczyciele zdecydują we wrześniu - tuż po powrocie uczniów do szkół ZNP przeprowadzi bowiem referendum strajkowe. Zapowiedział je Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. W rozmowie z radiem TOK FM już w połowie lipca wyjaśniał, że protest może zostać przeprowadzony w październiku

Czytaj też: 500 zł dla uczestników strajku nauczycieli. Ale nie dla wszystkich i trzeba spełnić określone warunki

Nauczyciele z niskimi zarobkami

Strajk nauczycieli wybuchł wiosną br. Pedagodzy domagali się 650 zł podwyżki (obniżyli swoje początkowe wymagania, którymi wynosiły 1000 zł). Ostatecznie protest zawieszono z powodu matur - ich przeprowadzenie nie zostało zaburzone.

Polscy nauczyciele mają jedne z najniższych wynagrodzeń wśród krajów OECD. Podstawowa pensja nauczycieli ustalana jest w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej. Zgodnie z tym dokumentem nauczyciel stażysta w 2019 r. zarabia miesięcznie 2538 zł brutto, nauczyciel kontraktowy 2631 zł, mianowany 2965 zł, a dyplomowany 3483 zł. Dla porównania płaca minimalna w Polsce w 2019 roku wynosi 2250 złotych brutto. 

Więcej o: