Mama 4 Plus. Blisko 2 tys. kobiet dostaje pieniądze za wychowanie przynajmniej 10 dzieci

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o 50 tys. przyznanych świadczeniach Mama 4 Plus. Do 1100 zł brutto miesięcznie otrzymują osoby, które wychowały przynajmniej czwórkę dzieci, a nie mają prawa do choćby emerytury minimalnej. Jak informuje resort, ok. 1,9 tys. decyzji ZUS dotyczyło osób, które wychowały przynajmniej 10 dzieci.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, ZUS przyznał już ponad 49,2 tys. świadczeń Mama 4 Plus, a KRUS kolejne 805. Łącznie - pieniądze otrzymuje już ponad 50 tys. osób. To głównie kobiety, aczkolwiek świadczenie otrzymuje też 120 mężczyzn.

Jak wynika z informacji resortu, ZUS wydał ok. 54,2 tys. decyzji w programie Mama 4 Plus. 49,2 tys. przyznanych świadczeń oznacza, że negatywnie rozpatrywanych jest ok. 10 proc. wniosków. Kolejnych ok. 3,3 tys. wniosków o przyznanie świadczenia jest aktualnie rozpatrywanych przez ZUS.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej donosi, że najwięcej decyzji - 27,5 tys. - dotyczyło osób z czwórką dzieci. Jednak ok. 1,9 tys. decyzji ZUS podjął ws. świadczenia dla osób, które wychowały przynajmniej 10 dzieci. Trudno jednak oszacować, ile w tej liczbie jest kobiet, które urodziły tyle dzieci, a ile decyzji dotyczyło np. rodzinnych domów dziecka i innych form opieki nad adoptowanymi dziećmi (te również uprawniają do świadczenia Mama 4 Plus).

Mama 4 Plus - dla kogo?

O świadczenie Mama 4 Plus mogą wnioskować osoby, które wychowały przynajmniej czwórkę dzieci, a nie mają prawa nawet do emerytury minimalnej. Dla kobiet warunkiem do emerytury minimalnej jest 20-letni okres opłacania składek na ZUS.

Świadczenie jest wypłacane po osiągnięciu przez matkę 60. roku życia (lub 65 lat przez ojca). W 2019 r. wynosi 1100 zł brutto, czyli ok. 934 zł netto (kwota podlega waloryzacji zgodnie ze wzrostem wysokości emerytury minimalnej), z tym, że jeśli dana osoba otrzymuje już emeryturę, ale niższą od emerytury minimalnej, to otrzyma "wyrównanie" - aby łącznie dostawała rzeczone 1100 zł.

Jak informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, spośród 49,2 tys. świadczeń przyznanych przez ZUS 31,4 tys. to dopełnienie do emerytury minimalnej, a 17,8 tys. to świadczenie w pełnej kwocie 1100 zł brutto. Jeśli ktoś wychował minimum czwórkę dzieci, ale oprócz tego pracował na tyle intensywnie, że należy mu się emerytura wyższa od minimalnej, z programu Mama 4 Plus nie skorzysta.

Czytaj więcej: Mama 4 Plus. Kto będzie mógł liczyć na świadczenie, a kto nie? Tłumaczymy

>>>Kobiety coraz częściej robią karierę w "męskim środowisku". Nina Patalon jest trenerką reprezentacji Polski kobiet U-17 i koordynatorką szkolenia w PZPN. W naszym reportażu zdradza, jak na jej pozycję reagują koledzy z branży:

Zobacz wideo
Więcej o: