Gospodarka Polski traci 7 mld zł rocznie przez brak aktywności fizycznej Polaków

Tylko 28 proc. regularnie uprawia sport, a 56 proc. nie uprawia go w ogóle. Brak aktywności fizycznej mieszkańców Polski przynosi naszej gospodarce 7 mld zł strat rocznie - wynika z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
Każdy złoty wydany na sport nie tylko ma efekt mnożnikowy dla gospodarki, lecz także pozwala zredukować koszty m.in. w obszarze ochrony zdrowia 

- mówi Krzysztof Kutwa, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 2018 r. branża sportowa wygenerowała w Polsce ponad 9,6 mld zł wartości dodanej, pracowało w niej 109 tys. osób, które łącznie otrzymały wynagrodzenie na poziomie niemal 3 mld zł.

Z drugiej strony PIE wylicza, że polska gospodarka ma miliardowe straty z powodu braku aktywności fizycznej bardzo szerokiego grona Polaków - szacuje się je na 7 mld złotych rocznie. 

Gdyby co druga osoba, która nie jest aktywna fizycznie, zaczęła regularnie uprawiać sport, przełożyłoby się to na co najmniej 11 tys. zawałów mniej, 2,2 tys. mniej zachorowań na nowotwór jelita grubego czy 1,5 tys. mniej przypadków raka piersi 

- mówi Krzysztof Kutwa. Koszty opieki zdrowotnej spadłyby w skali roku o 440 mln złotych, a koszt absencji pracowniczych zmalałby o 3 mld złotych.

.. źródło: PIE

Ponad połowa Polaków nie uprawia sportu

Z danych Komisji Europejskiej cytowanych przez Polski Instytut Ekonomiczny wynika, że tylko 28 proc. mieszkańców Polski regularnie uprawia sport. 56 proc. nie uprawia sportu w ogóle, co oznacza, że od 2004 roku brak aktywności ruchowej w naszym kraju wzrósł o 10 pkt. proc.

28 proc. osób regularnie uprawiających w Polsce sport to jeden z gorszych wyników w Europie. 

.. źródło: PIE

Szczególnie drastyczny jest spadek mężczyzn podejmujących aktywność fizyczną po ukończeniu po ukończeniu 25 lat. O ile w grupie wiekowej 15-24 lata (czyli okres m.in. szkoły i studiów) sport uprawia ok. 80 proc. mężczyzn, o tyle w wieku 25-39 lat już mniej niż 40 proc.

.. źródło: PIE

Wzrost wydatków Polaków na sport

Pomimo spadku poziomu aktywności fizycznej u Polaków, rosną nasze wydatki na cele sportowe i rekreacyjne. Przeznaczamy na ten cel średnio 458 zł rocznie, o 40 zł więcej niż cztery lata temu. Oczywiście pytanie, ile z tego wzrostu to faktycznie większe wydatki na sport, a ile to kwestia wzrostu cen.

Co ciekawe, jak zwraca uwagę Polski Instytut Ekonomiczny, w ostatnich latach można zaobserwować znaczny wzrost zainteresowania klubami fitness. Należy do nich już blisko 3 mln Polaków. Trend zwyżkowy instytut przypisuje m.in. pracodawcom, którzy oferują karnety sportowe swoim pracownikom. Niestety, jak zauważa PIE, przynależność do klubu fitness nie oznacza, że zapisana do niego osoba regularnie korzysta z jego usług.

Zobacz wideo
Więcej o: