Premier Mateusz Morawiecki znów może pokierować ministerstwem finansów. Rząd szuka następcy Banasia

Jeszcze w tej kadencji Sejmu rząd PiS będzie musiał powołać nowego ministra finansów. Obecny lada dzień zacznie kierować NIK. Na "ławce rezerwowych" zasiadają trzej kandydaci. Jednym z nich jest premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki przez ostatnie miesiące obecnej kadencji znów pokieruje Ministerstwem Finansów? Taki scenariusz jest całkiem prawdopodobny. Marian Banaś, obecny szef resortu, niemal na pewno 30 sierpnia zostanie mianowany szefem NIK, rząd PiS musi więc znaleźć następcę, który zajmie się jednym z najważniejszych resortów.

Obecny szef rządu był ministrem finansów w rządzie Beaty Szydło. Zastąpił ją na stanowisku pod koniec 2017 roku. 

Na "ławce rezerwowych", oprócz premiera, siedzi jeszcze dwóch "zawodników" - obaj to obecni wiceszefowie resortu - Leszek Skiba i Tadeusz Kościński. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej" prawdopodobieństwo przejęcia sterów przez któregoś z nich wynosi 60. proc. Skiba był typowany na szefa resortu już podczas odejścia ze stanowiska minister Czerwińskiej. Ma doświadczenie w Instytucie Ekonomicznym i Narodowym Banku Polskim, do resortu trafił za rządów Beaty Szydło.

Kościński był z kolei wiceministrem w resorcie rozwoju, następnie w resorcie przedsiębiorczości i technologii. Specjalizuje się w bankowości, pracował, podobnie jak premier Morawiecki, w banku BZ WBK.

Premier Mateusz Morawiecki do resortu finansów, szef resortu finansów do NIK

Powołanie ministra finansów ma charakter nie tylko techniczny, ale i polityczny. Objęcie resortu tuż przed wyborami może mocno skomplikować kampanię wyborczą i sprowadzić na rząd oskarżenia o fasadowość. Z drugiej strony budżet na rok 2020 ma być pozbawiony deficytu, okrzyknięcie ojcem tego sukcesu Morawieckiego, jako szefa resortu, mogłoby podziałać pozytywnie na elektorat PiS. 

Odejście Mariana Banasia ze stanowiska Ministra Finansów, zajmowanego zaledwie od niespełna trzech miesięcy, jest w zasadzie pewne. "Żelazny Marian", jak jest określany w środowisku polityk PiS, zdecydowanie bardziej "przyda się" w NIK - kadencja szefa Najwyższej Izby Kontroli trwa siedem lat. 

Morawiecki na ciężkie czasy?

Bez względu na to jaki będzie wynik październikowych wyborów obecny rząd i tak zostanie odwołany. Nie wiadomo więc do końca, czy minister finansów będzie musiał "dotrwać" do końca kadencji czy od razu szykować się na dłuższe rządy w kolejnej kadencji.

Czytaj też: Zerowy deficyt w 2020 roku? Ekspert: "Da się to zrobić kombinacją jednorazowych środków i podwyżek podatków"

Powołanie nowego szefa resortu zbiega się w czasie z prawdopodobnym spowolnieniem w gospodarce. Wskazują na to choćby kiepskie dane z Niemiec, głównego partnera gospodarczego Polski. W takiej sytuacji raczej myśli się o wspieraniu rozwoju gospodarki niż o równoważeniu budżetu.

>>> Czy polskiej i światowej gospodarce grozi spowolnienie?

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (30)
Premier Mateusz Morawiecki znów może pokierować ministerstwem finansów. Rząd szuka następcy Banasia
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 13 razy 11

  Becia znów na Premiera - bo jej się należy a i jej rodzina ma potrzeby duże. No i suweren ją kocha - bo jej twarz przypomina jego twarz widzianą w lustrze ...

 • tempa-dzida2

  Oceniono 10 razy 8

  Budżet jest dla PIS tak samo ważny jak Konstytucja.
  Pożyczają i wydają pieniądze jak im się żywnie podoba.
  Jak brakuje trzeba zapłacić wykonawcom to zrywają kontrakt, jak nauczycielom to rozpętują nagonkę w sieci. Oficjalnie to się nazywa, że
  WALCZĄ Z NIEUCZCIWYMI !!!!

 • tcas

  Oceniono 7 razy 7

  Matołuszek jest po prostu GENIUSZEM.

 • tempa-dzida2

  Oceniono 11 razy 7

  NAWET JEŚLI, TO I CO Z TEGO ???
  I TAK, ZAMIAST PRACOWAĆ BĘDZIE JEŹDZIŁ PO WSIACH I AGITOWAŁ ...

 • zgred151

  Oceniono 9 razy 7

  Pan redaktor ożył niewłaściwego określenia " pokierować " Przeciez kazdy wie ze kieruje tylko jeden mały poseł . Pinokio co najwyżej moze pobierac dodatkowe wynagrodzenie za zasiadanie na stołku ministra

 • Megalodon akwaryjny

  Oceniono 10 razy 6

  Szuka ??!dziwne??!, Przecież każdy ale to dokładnie każdy z aktualnie wysoko siedzących na stołkach jedynej nieomylnej wszystkowiedzącej się nadaje( według najnowszych reguł obowiązujących w PiS), wystarczy że choć raz widział i podał rękę prezesowi lub był na nim uwieczniony na zdjęciu, telefon komórkowy dostanie gratis wystarczy żeby głośno mówił tak jest

 • dan_on

  Oceniono 7 razy 5

  oooo, super! w czasach kryzysu mówił, że pkb to minimum 5%, więc znowu pognamy jak statek parowy przez świat. ustalił już nasze minimum w czasie koniunktury? z tego co podawano, to w najlepszym okresie światowej koniunktury liznęliśmy 5%.

 • niktwazny126

  Oceniono 5 razy 5

  Musi być elastyczny i bogobojny.

 • polak66maly

  Oceniono 8 razy 4

  poszukajcie wsrod kucharek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX