Eko aktywiści użyją dronów, by zablokować lotnisko Heathrow. Chodzi o gazy cieplarniane

Grupa proekologicznych aktywistów znana jako Heathrow Pause zapowiedziała, że od 13 września zacznie blokować londyński port lotniczy Heathrow. Chcą przeciwstawić się rozbudowie lotniska niezgodną z rządowym prawem, które nakłada ograniczenia dla emisji gazów cieplarnianych z planowaną do 2050 r. całkowitą bezemisyjnością.

Aktywiści zapowiedzieli, że w celu zablokowania lotniska wykorzystają drony, używając ich w strefie zamkniętej ustanowionej przez brytyjski urząd lotnictwa cywilnego (CAA). Obrońcy środowiska rozpoczną działania o 3:00 nad ranem, wysyłając ostrzeżenie do władz lotniska na godzinę przed planowaną akcją. Obecnie lotnisko Heathrow obsługuje 1300 lotów dziennie, a do 2026 r. ma dostać trzeci pas.

Drony będą latać w regularnych odstępach czasu w ciągu dnia. Regularne loty dronów zagwarantują, że zgodnie z własnymi przepisami Heathrow, loty samolotów nie będą się odbywać

- podała grupa Heathrow Pause, cytowana przez dziennik "The Independent".

Innego zdania jest rzecznik portu Heathrow, który zgodził się z potrzebą działań w sprawach środowiskowych, przyznając że zmiany klimatu to globalny problem wymagający zaangażowania i konstruktywnych działań. Przestrzegł jednak, że popełnianie przestępstw i zakłócanie spokoju pasażerów przyniesie jednak odwrotny skutek.

Latanie dronem w jakiejkolwiek formie w pobliżu Heathrow jest nielegalne, a wszystkie przyłapane na tym osoby będą odpowiadać prawnie. (...) Ściśle współpracujemy z policją i wykorzystamy naszą własne metody wykrywania dronów, aby złagodzić skutki operacyjne każdego nielegalnego użycia dronów w pobliżu lotniska

- przekazały władze lotniska Heathrow.

>>> Gazy cieplarniane są problemem. Zobacz, kto produkuje ich najwięcej w Europie.

Zobacz wideo

Uparci aktywiści

To nie pierwsza akcja proekologów w Londynie. Członkowie organizacji Extinction Rebellion, której odnogą jest Heathrow Pause rozpoczęli 15 kwietnia 2019 r. kilkudniowy protest. Już wtedy zapowiadano próby zablokowania lotniska Heathrow. BBC podała, że tylko w ciągu trzech pierwszych dni policja zdążyła zatrzymać ponad 500 manifestantów.

Aktywiści mieli wtedy wobec rządu trzy żądania: chcieli, by politycy przedstawiali prawdę dotyczącą kryzysu klimatycznego, zredukowali do zera emisję CO2 do 2025 r. oraz umożliwili stworzenie zgromadzenia obywatelskiego, które nadzorowałoby postępy tych zmian.

Więcej o:
Komentarze (20)
Eko aktywiści użyją dronów, by zablokować lotnisko Heathrow. Chodzi o gazy cieplarniane
Zaloguj się
 • gazeta1960

  Oceniono 17 razy 13

  "Aktywiści mieli wtedy wobec rządu trzy żądania: chcieli, by politycy (...) zredukowali do zera emisję CO2 do 2025 r."
  Jeśli ma być ZEROWA emisja CO2, to trzeba przestać oddychać kochani "aktywiści".
  Sierpem i młotem zieloną hołotę...

 • druga_wieza

  Oceniono 13 razy 9

  TO JUŻ JEST TERRORYZM!
  Terrorystów należy eliminować.

 • student_zebrak

  Oceniono 13 razy 7

  potraktowac ich jak terrorystow
  z broni palnej

 • myslacyszaryczlowiek1

  Oceniono 10 razy 6

  Niektórzy sobie znaleźli niezły sposób na życie, uzurpując sobie prawo do reprezentowania i niby obrony czegoś tam i często zawłaszczają wspólną przestrzeń, utrudniając życie normalnym ludziom.
  Należy skończyć z tym prymatem mniejszości, poszanowaniem praw mniejszości itd, bo to powoli zamienia się w anarchię, a nie demokrację. Są wybory, można sobie założyć partie polityczne i sobie przekonać ludzi do swoich postulatów.

 • sokrates2.life

  Oceniono 5 razy 5

  Aktywiści powinni zaatakować ludzi, którzy jedzą za dużo, ważą za dużo i puszczają więcej bąków.

 • asperamanka

  Oceniono 7 razy 5

  Mam nadzieję że trafią do pudła na bardzo długo, jeśli spróbują realizować swoje groźby.

 • towarzysz.dyrektor

  Oceniono 9 razy 5

  Ewidentny ekoterroryzm ekoterrorystow z “Heathrow Pause”.

 • piotr1271

  Oceniono 8 razy 4

  Aktywiści? Chyba terroryści? Powinni ich zamykać do pudła na dożywocie za sprowadzenie zagrożenia katastrofa wielkich rozmiarów.

 • n29a

  Oceniono 6 razy 4

  Sypnąć kasą, od razu się zabiorą :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX