Niedziele handlowe 2019. 1 września sklepy dużych sieci handlowych będą zamknięte

W związku z obowiązującą od marca ubiegłego roku ustawą o ograniczeniach w niedzielnym handlu, 1 września wielkie sklepy będą zamknięte. Niedziela handlowa wypada w tym miesiącu 29 września.

1 września palcówki wielkich sieci handlowych zarówno tych spożywczych jak i np. odzieżowych czy wyposażenia wnętrz będą zamknięte. Chyba, że są zlokalizowane na ternie dworców kolejowych czy autobusowych. Otwarte będą za to małe sklepy, w których za ladą stanie ich właściciel. Czynne będą również np. Żabki, ale tylko te które są placówkami pocztowymi.

Zakupy można też będzie zrobić w sklepach na stacjach benzynowych, w sklepach z pamiątkami czy prasą. Bez problemu będziemy mogli też pójść do restauracji czy lodziarni.

Warto też pamiętać, że od tego roku niedziela handlowa wypada tylko raz w miesiącu, we wrześniu będzie to 29 września. Do końca 2019 r. sklepy będą jeszcze otwarte w pięć niedziel. 

Czytaj więcej: Polacy pogodzą się z zakazem handlu? Analitycy uważają, że blisko 25 proc. przywykła do niehandlowych niedziel

Niedziele handlowe. Jak zakazu handlu wypłynął na wyniki firm 

Czy wprowadzenie zakazu handlu przyczyniło się do pogorszenia wyników finansowych sklepów? Badania są póki co dość niejednoznaczne, ale np. jedna z największych w Polsce sieci handlu spożywczego Grupa Eurocash (prowadzi zarówno sprzedaż hurtową jak i detaliczną) twierdzi, że wprowadzenie ograniczeń okazało się korzystne dla małych placówek handlowych.

- Na bazie próbki danych od naszych klientów wiemy, że spośród sklepów o powierzchni od 40 mkw. do 100 mkw. aż 63 proc. jest otwartych w niedziele niehandlowe i z naszych obserwacji oraz rozmów z niezależnymi przedsiębiorcami wynika, że ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele była dla nich korzystna. Tę opinię potwierdzają także dane Nielsena, z których wynika, że w segmencie sklepów tej wielkości w ciągu 12 miesięcy (do maja 2019 roku) sprzedaż wzrosła o 12,5 proc. roku, czyli najwięcej ze wszystkich kanałów sklepów spożywczych - mówi w rozmowie z branżowym portalem dlahandlu.pl Jacek Owczarek, członek zarządu Grupy Eurocash.

Owczarek dodaje też, że wyhamowuje również trend zamykania sklepów detalicznych. O ile bowiem w 2018 roku zamknięto około 3 tys. sklepów, to w 2017 roku wartość była o 20 proc. wyższa.

Więcej o:
Komentarze (7)
Niedziele handlowe 2019. 1 września sklepy dużych sieci handlowych będą zamknięte
Zaloguj się
 • Megalodon akwaryjny

  Oceniono 3 razy 3

  Nie pójdę do centrum handlowego nawet w handlową niedzielę do czasu kiedy nie zmienicie drzwi na normalne a nie tam jakieś kręcone obrotowe, ostatnio chodziłem tak cały dzień i nie mogłem wejść do sklepu Nie wiedziałem co zrobić a wstydziłem się zapytać bo nie było obok ochraniaczy

 • komarka88

  Oceniono 1 raz 1

  A ile sklepów upadło i ile osób straciło pracę przez ten zakaz?

 • rayaaa

  Oceniono 1 raz 1

  Idiotyczny zakaz, akurat przed początkiem roku szkolnego ta niedziela handlowa była bardzo potrzebna, a tu lipa.

 • jarsons70

  Oceniono 1 raz 1

  No tak, do otwartego sklepu monopolowego w małym miasteczku mazowieckim, które wczoraj t.j. w niedzielę odwiedziłem, ciągnęły istne pielgrzymki. Niestety jego oferta spożywcza była nad wyraz uboga. Z pewnością jego sytuacja finansowa znacznie się dzięki niehandlowym niedzielom poprawiła.

 • tonieemail

  Oceniono 1 raz -1

  ja tam nie widzę różnicy przed i po wprowadzeniu zakazu. Kiełbache i pifko można kupic do woli a tego suweren wymaga.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX