Pułapka niższych "czerwcowych emerytur". Ministerstwo szuka rozwiązania problemu

System emerytalny w Polsce jest skonstruowany w taki sposób, że osoby, które przechodzą na emeryturę w czerwcu, mają niższe świadczenia niż pozostali. Wiceminister rodziny Marcin Zieleniecki zapewnił, że rząd postara się rozwiązać ten problem.
Zobacz wideo

Tzw. czerwcowe emerytury to problem znany od lat. Osoby, które przechodzą na emeryturę w szóstym miesiącu roku tracą czasem nawet kilkaset złotych emerytury miesięcznie. Dlaczego? Przechodząc na emeryturę w każdym innym miesiącu, korzysta się nie tylko z waloryzacji rocznej, ale także waloryzacji kwartalnej, która gwarantuje wyższą emeryturę. W czerwcu ta druga waloryzacja nie jest przyznawana. 

"Czerwcowa emerytura" to pułapka, w którą w tym roku wpadło blisko 10 tys. osób. Ministerstwo szuka rozwiązania

Jak informuje portal money.pl, seniorów, którzy w 2019 roku przeszli na emeryturę w czerwcu i wpadli w pułapkę "czerwcowej emerytury", jest prawie 10 tysięcy. Jeżeli przepisy się nie zmienią, nie odrobią strat w emeryturze już do końca życia. Wiceminister rodziny zapewnił jednak, że istnieje szansa na zmianę niesprawiedliwego prawa.

- Poszukiwane jest możliwe do wprowadzenia rozwiązanie, które zlikwidowałoby negatywne skutki przejścia na emeryturę w czerwcu, a jednocześnie nie spowodowałoby negatywnych skutków dla osób przechodzących na emeryturę w pozostałych 11 miesiącach roku i byłoby spójne z konstrukcją systemu ubezpieczenia emerytalnego - odpowiedział Marcin Zieleniecki w związku z interpelacją poselską, do której dotarł "Fakt".

Masz "czerwcową emeryturę" i na tym tracisz? Wiceminister radzi, by iść do sądu

Dyskusje na temat zmiany przepisów dot. "czerwcowych emerytur" miały być poruszane w Zespole ds. Programowania Prac Rządu. Szanse na to, że decyzja w tej sprawie zapadnie jeszcze w tej kadencji, jest jednak bliska zeru.

Marcin Zieleniecki poradził emerytom, którzy dali się złapać w systemową pułapkę, żeby kierowali takie sprawy do sądu.

- Oprócz wyroków potwierdzających prawidłowość decyzji organów rentowych są również wyroki przyznające rację skarżącym - mówił wiceminister rodziny.

Więcej o: