Pułapka niższych "czerwcowych emerytur". Ministerstwo szuka rozwiązania problemu

System emerytalny w Polsce jest skonstruowany w taki sposób, że osoby, które przechodzą na emeryturę w czerwcu, mają niższe świadczenia niż pozostali. Wiceminister rodziny Marcin Zieleniecki zapewnił, że rząd postara się rozwiązać ten problem.
Zobacz wideo

Tzw. czerwcowe emerytury to problem znany od lat. Osoby, które przechodzą na emeryturę w szóstym miesiącu roku tracą czasem nawet kilkaset złotych emerytury miesięcznie. Dlaczego? Przechodząc na emeryturę w każdym innym miesiącu, korzysta się nie tylko z waloryzacji rocznej, ale także waloryzacji kwartalnej, która gwarantuje wyższą emeryturę. W czerwcu ta druga waloryzacja nie jest przyznawana. 

"Czerwcowa emerytura" to pułapka, w którą w tym roku wpadło blisko 10 tys. osób. Ministerstwo szuka rozwiązania

Jak informuje portal money.pl, seniorów, którzy w 2019 roku przeszli na emeryturę w czerwcu i wpadli w pułapkę "czerwcowej emerytury", jest prawie 10 tysięcy. Jeżeli przepisy się nie zmienią, nie odrobią strat w emeryturze już do końca życia. Wiceminister rodziny zapewnił jednak, że istnieje szansa na zmianę niesprawiedliwego prawa.

- Poszukiwane jest możliwe do wprowadzenia rozwiązanie, które zlikwidowałoby negatywne skutki przejścia na emeryturę w czerwcu, a jednocześnie nie spowodowałoby negatywnych skutków dla osób przechodzących na emeryturę w pozostałych 11 miesiącach roku i byłoby spójne z konstrukcją systemu ubezpieczenia emerytalnego - odpowiedział Marcin Zieleniecki w związku z interpelacją poselską, do której dotarł "Fakt".

Masz "czerwcową emeryturę" i na tym tracisz? Wiceminister radzi, by iść do sądu

Dyskusje na temat zmiany przepisów dot. "czerwcowych emerytur" miały być poruszane w Zespole ds. Programowania Prac Rządu. Szanse na to, że decyzja w tej sprawie zapadnie jeszcze w tej kadencji, jest jednak bliska zeru.

Marcin Zieleniecki poradził emerytom, którzy dali się złapać w systemową pułapkę, żeby kierowali takie sprawy do sądu.

- Oprócz wyroków potwierdzających prawidłowość decyzji organów rentowych są również wyroki przyznające rację skarżącym - mówił wiceminister rodziny.

Więcej o:
Komentarze (17)
Pułapka "czerwcowych emerytur". Ministerstwo szuka rozwiązania problemu
Zaloguj się
 • tcas

  Oceniono 14 razy 14

  Ale po co zmieniać? Przecież Kaczyfuhrer już został poinformowany o tej pułapce i przeszedł na emeryturę w odpowiednim czasie, a suweren niech się martwi.

 • Tadeusz Molenda

  Oceniono 7 razy 7

  To świadczy o tym jacy debile tworzyli te przepisy .Kombinowanie wskaźnikami ,datami złożenia dokumentów ,dalszym trwaniem życia to tylko nieliczne przykłady działalności Zakładu Uśmiercania Społecznego .

 • ainahd

  Oceniono 7 razy 7

  to jest akurat proste, można złożyć wniosek w lipcu, niekoniecznie w czerwcu. Natomiast najgorszym złodziejstwem jest pobieranie składki rentowej od pracujących emerytów, którzy jak wiemy nigdy już rencistami nie będą. Płacą wysoką składkę za nic, gdyby ta składka szła na emeryturę to ok. Pracują, płacą a potem przeliczą emeryturę.

 • sir.fred

  Oceniono 5 razy 5

  Ktoś te przepisy wymyślił. W zasadzie powinien za to zostać rozstrzelany, ale podobno nie wypada.

 • kot_kotando

  Oceniono 3 razy 3

  Naprawdę tak ciężko zmienić te zasady? Może wystarczyłoby napisać je jakimś prostym językiem, a nie tak komplikować, żeby nikt nie wiedział o co chodzi?

 • kar.as

  Oceniono 1 raz 1

  Autorzy tego błędy powinni być surowo ukarani. Ktoś sterany życiem idzie na zasłużoną emeryturę i musi jeszcze tracić pieniądze oraz nerwy (których nie ma już za wiele) na sądową walkę z oszustami z ZUS. Nosz k...

 • wez_zesz

  Oceniono 1 raz 1

  A kto zmusza do przejscia na emeryture maju czy w czerwcu? Przeciez mozna sie dogadac z pracodawca i przejsc na emeryture 1 lipca.

 • jozinzpolski

  Oceniono 1 raz 1

  "Marcin Zieleniecki poradził emerytom, którzy dali się złapać w systemową pułapkę, żeby kierowali takie sprawy do sądu"
  Najlepiej na Dudapomoc.pI
  polskatimes.pI/prezydent-zawetowal-ustawe-o-sadach-memy-veto-andrzeja-dudy-tematem-nr-1/ga/12299867/zd/24784719

 • rotkan1

  0

  ZUS korzystał z tego przez wiele lat, nic z tym nie robiąc i nagle przed wyborami oświecenie przyszło że to jednak niesprawiedliwe ? jacy hipokryci.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX