Minister energii: "Niechcący przedobrzyłem - ceny prądu spadły w tym roku aż o 6 procent"

Szef resortu energii Krzysztof Tchórzewski twierdzi, podpierając się danymi z GUS, że ceny prądu w Polsce spadły. Pytany o zamrożenie rachunków na rok 2020 odpowiada, że za wcześnie, by rozstrzygać tę kwestię.
Zobacz wideo

Krzysztof Tchórzewski, minister energii, podczas XXIX Forum Ekonomicznego w Krynicy odniósł się do cen prądu. Stwierdził, że w tym roku za energię płacimy mniej. 

Niechcący przedobrzyłem - ceny prądu aż o 6 proc. spadły w tym roku; to jest konkretna informacja podana przez Główny Urząd Statystyczny.

- stwierdził, cytowany przez agencję PAP. 

Minister energii skomentował w ten sposób ustawę przyjętą pod koniec zeszłego roku. Na podstawie przepisów, których inicjatorem był resort Tchórzewskiego, ceny energii elektrycznej dla firm i samorządów miały pozostać w tym roku na poziomie takim samym jak w roku 2018. 

Cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w lipcu 2019 spadła o 5,8 proc. w porównaniu z lipcem 2018Cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych w lipcu 2019 spadła o 5,8 proc. w porównaniu z lipcem 2018 Źródło: GUS

Ceny prądu dla gospodarstw domowych spadły

Wskaźniki cen towarów i usług konsumpcyjnych opublikowany przez GUS wskazuje, że energia elektryczna dla gospodarstw domowych potaniała o 5,8 proc. Porównanie dotyczy lipca 2019 i lipca 2019. roku.

Wskaźnik nie obejmuje przedsiębiorstw - wyjaśnili w rozmowie z Next Gazeta.pl przedstawiciele biura prasowego Głównego Urzędu Statystycznego

Ceny prądu w 2020 roku zamrożone?

Dziennikarze pytali ministra co z cenami prądu w przyszłym roku. Tchórzewski odparł, że w tej chwili "za wcześnie", by rozmawiać o kwestii, która uzależniona jest m.in. od "globalnej polityki gospodarczej w naszym państwie" - czytamy w WNP

Tymczasem Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki, w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" przekonuje, że nie mamy co liczyć na kolejny "prezent" ze strony rządu, czyli ustawę zamrażającą ceny prądu. Między innymi na tej podstawie szef URE nie wyklucza, że w przyszłym roku ceny prądu wzrosną - zarówno dla odbiorców indywidualnych jak i firm. 

Czytaj też: Po wyborach czekają nas podwyżki cen prądu o kilkadziesiąt procent? Wymowne słowa szefa URE

Popierają go eksperci, którzy nie wykluczają, że w przyszłym roku czekają nas podwyżki na poziomie od 30 do 50 procent. 

Samorządy twierdzą, że ceny prądu wzrosły

Minister Tchórzewski podczas swojego wystąpienia nie poruszył kwestii cen prądu dla firm i instytucji samorządowych. Do tej pory przedstawiciele władz lokalnych przekonywali, że ceny prądu wzrosły. Dla przykładu Krzysztof Iwaniuk, wójt Terespola i przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" stwierdza, że ceny za energię są o 73 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Innych przykładów na wyższe ceny nie brakuje - z wyliczeń władz Łodzi wynika, że do energii dopłaciły w tym roku już 12 mln zł. Miejskie spółki wydały jeszcze więcej - 16,5 mln zł. Władze Rzeszowa na energię wydają o 68 proc. więcej, Sosnowca - o 60, proc. więcej, a Poznania - o 55 proc. więcej niż przed rokiem. Wzrost cen prądu przekłada się na większą cenę wielu innych usług: transportu, utrzymania szkół i przedszkoli, oświetlenia ulic, gospodarki wodnej. 

Więcej o:
Komentarze (91)
Minister energii: "Niechcący przedobrzyłem - ceny prądu spadły w tym roku aż o 6 procent"
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 31 razy 31

  PIS kreuje jakąś "swoją rzeczywistość".
  Z pełną świadomością ogromu kłamstw, praktycznie w każdej dziedzinie życia.
  CZY TO JEST NORMALNE ???????

 • do_mappiego

  Oceniono 24 razy 24

  Do wyborów będą kłamać, a potem wina Tuska albo samorządów.

 • remo29

  Oceniono 24 razy 22

  Pisowiec kłamać musi.
  Inaczej się udusi.

 • zalogujsie00

  Oceniono 22 razy 20

  No, że chyba to dane z faktur z Nowogrodzkiej, po wymianie zwykłych żarówek na ledy...

 • podkowa2604

  Oceniono 18 razy 18

  To bardzo ciekawe bo właśnie dostałam rachunek wyższy niż poprzedni a wysyłałam pismo o zamrożeniu cen prądu.

 • takaprawda2015

  Oceniono 17 razy 17

  Żadnego trolla z farmy trolli z NOWOGRODZKIEJ??
  Czekają jeszcze na przekaz w tej sprawie czy co??

 • yureck

  Oceniono 19 razy 17

  o! to spadek cen równy IQ przeciętnego wyborcy pis

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX