Policja ostrzega: Oszuści wykorzystują Messenger'a, bo chcą wykraść kody BLIK

Policjanci z Płocka ostrzegają - przestępcy coraz częściej wyłudzają pieniądze metodą "na BLIK-a". Aby nie dać się okraść, należy uważać na wiadomości od znajomych, którzy proszą o pomoc finansową.
Zobacz wideo

Oszuści, którzy stosują metodę "na BLIK-a", przechwytują dostęp do aplikacji Messenger lub innego komunikatora, po czym podszywając się pod znajomego ofiary, proszą o wygenerowanie i podanie kodu BLIK. Najczęściej tłumaczą, że muszą pilnie przelać komuś pieniądze lub uiścić jakąś płatność, ale chwilowo nie mają dostępu do własnych środków.

Czytaj więcej: Karty zdetronizowane. Inna forma płatności w internecie już jest w Polsce popularniejsza

Policja ostrzega przed oszustwem "na BLIK-a" i tłumaczy, jak go uniknąć

Mundurowi ostrzegają przed cyberprzestępcami nie po raz pierwszy, podkreślając, że wiadomości z prośbą o wygenerowanie kodu BLIK to bardzo często próba oszustwa. "Absolutnie nie należy przekazywać kodów, nawet jeśli osoba, która do nas napisze jest nam znana i bliska. Trzeba mieć świadomość, że ktoś mógł włamać się na konto naszego znajomego i wykorzystując znajomość, chce nas oszukać i okraść" - czytamy w komunikacie.

Przed oszustami, którzy stosują metodę "na BLIK-a", ostrzegał w styczniu sam BLIK. "Kiedy nagle Wasz znajomy pisze do Was przez komunikator internetowy prośbę o przekazanie pieniędzy – uważajcie. Przestępcy przejmują profile i wyłudzają w ten sposób pieniądze" - napisał we wpisie na Facebooku administrator strony mobilnych płatności BLIK.

Jak uniknąć oszustwa "na BLIK-a"? Policja radzi, aby weryfikować tożsamość osób, które proszą nas o wysłanie kodu BLIK, np. dzwoniąc do znajomego, który rzekomo potrzebuje pomocy i pytając go, czy to on wysłał do nas wiadomość z prośbą o pożyczenie pieniędzy. 

BLIK to polski system płatności mobilnych, umożliwiający klientom np. banków dokonywanie płatności w sklepach przy pomocy telefonów komórkowych, wypłacanie i wpłacanie pieniędzy z bankomatów czy wykonywanie przelewów. 

Więcej o: