Policja ostrzega: Oszuści wykorzystują Messenger'a, bo chcą wykraść kody BLIK

Policjanci z Płocka ostrzegają - przestępcy coraz częściej wyłudzają pieniądze metodą "na BLIK-a". Aby nie dać się okraść, należy uważać na wiadomości od znajomych, którzy proszą o pomoc finansową.
Zobacz wideo

Oszuści, którzy stosują metodę "na BLIK-a", przechwytują dostęp do aplikacji Messenger lub innego komunikatora, po czym podszywając się pod znajomego ofiary, proszą o wygenerowanie i podanie kodu BLIK. Najczęściej tłumaczą, że muszą pilnie przelać komuś pieniądze lub uiścić jakąś płatność, ale chwilowo nie mają dostępu do własnych środków.

Czytaj więcej: Karty zdetronizowane. Inna forma płatności w internecie już jest w Polsce popularniejsza

Policja ostrzega przed oszustwem "na BLIK-a" i tłumaczy, jak go uniknąć

Mundurowi ostrzegają przed cyberprzestępcami nie po raz pierwszy, podkreślając, że wiadomości z prośbą o wygenerowanie kodu BLIK to bardzo często próba oszustwa. "Absolutnie nie należy przekazywać kodów, nawet jeśli osoba, która do nas napisze jest nam znana i bliska. Trzeba mieć świadomość, że ktoś mógł włamać się na konto naszego znajomego i wykorzystując znajomość, chce nas oszukać i okraść" - czytamy w komunikacie.

Przed oszustami, którzy stosują metodę "na BLIK-a", ostrzegał w styczniu sam BLIK. "Kiedy nagle Wasz znajomy pisze do Was przez komunikator internetowy prośbę o przekazanie pieniędzy – uważajcie. Przestępcy przejmują profile i wyłudzają w ten sposób pieniądze" - napisał we wpisie na Facebooku administrator strony mobilnych płatności BLIK.

Jak uniknąć oszustwa "na BLIK-a"? Policja radzi, aby weryfikować tożsamość osób, które proszą nas o wysłanie kodu BLIK, np. dzwoniąc do znajomego, który rzekomo potrzebuje pomocy i pytając go, czy to on wysłał do nas wiadomość z prośbą o pożyczenie pieniędzy. 

BLIK to polski system płatności mobilnych, umożliwiający klientom np. banków dokonywanie płatności w sklepach przy pomocy telefonów komórkowych, wypłacanie i wpłacanie pieniędzy z bankomatów czy wykonywanie przelewów

Więcej o:
Komentarze (25)
Policja apeluje o ostrożność. Oszuści wykorzystują Messenger'a, bo chcą wykraść kody BLIK
Zaloguj się
 • zielona-galazka

  Oceniono 8 razy 4

  Trzeba być wyborca PuS aby złapać się na tak prostacki chwyt.

 • hilux_ie

  Oceniono 8 razy 4

  "Policja ostrzega: Oszuści wykorzystują Messenger'a"
  Słownik języka polskiego ostrzega: apostrofu z reguły nie używa się po spółgłoskach.

 • druga_wieza

  Oceniono 1 raz 1

  Niestety, ale ten skądinąd prymitywny chwyta DZIAŁA.
  Co ciekawe, ze znanych mi przypadków ofiarami stawały się osoby będące dosyć dalekimi znajomymi podrobionego potrzebującego. Nikt bliski. Najwyraźniej działa tutaj jakaś forma nieśmiałości do zapytania WTF.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX