Ruszyły wypłaty z programu "Mój Prąd". Rząd czeka na chętnych. Sprawdź, jak "zgarnąć" 5 tys. zł

Pierwsi wnioskodawcy, którzy złożyli wnioski w ramach programu "Mój Prąd" już otrzymali świadczenia, pomimo że wystartował on zaledwie 30 sierpnia. Chętnych na dofinansowanie jest coraz więcej. Wiemy, jak je uzyskać.

W ciągu tygodnia od startu programu "Mój Prąd" beneficjentom wypłacono już łącznie 80 tys. zł. Zgodnie z zapewnieniami, kolejka chętnych rośnie. Zgodnie z założeniami rządu, każdy ze zdecydowanych na instalację fotowoltaiczną może otrzymać jednorazową dopłatę w maksymalnej kwocie 5 tys. zł. 

>>> Ekspert: Chińczycy testują fabrykę solarną. Będzie umieszczona na orbicie okołoziemskiej.

Zobacz wideo

Wniosków zaakceptowanych już przez resort energii jest więcej - dotyczą 78 projektów na łączną sumę 390 tys. zł. Szacowana moc wspartych dotychczas finansowo instalacji fotowoltaicznych to 458,95 kW. Artur Michalski z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) podkreślił prostą formułę wnioskowania i zachęcił do składania zgłoszeń o dopłatę.

Trzeba się wykazać funkcjonowaniem i istnieniem instalacji fotowoltaicznej, czyli po zamontowaniu takiej instalacji należy przysłać do nas wniosek. Jest on bardzo krótki - dwie strony plus załącznik oraz okazać kopię faktury zapłaty, a także zaświadczenie, że instalacja została przyłączona do dystrybutora, czyli. tzw. zakładu energetycznego

- podkreślał Artur Michalski, cytowany przez Portal Samorządowy.

Energetyka prosumencka

30 sierpnia ministrowie Krzysztof Tchórzewski i Henryk Kowalczyk podpisali rozporządzenie, które kończyło formalności prawne i pozwoliło na uruchomienie programu Mój Prąd, dotyczącego dotacji do domowych instalacji fotowoltaicznych.

Szacuje się, że w Polsce jest obecnie 85 tys. prosumentów, czyli jednoczesnych producentów i konsumentów energii elektrycznej. Według prognoz, z programu Mój Prąd może skorzystać 200 tys. gospodarstw domowych. Dofinansowanie sięgać będzie połowy kosztów inwestycji od 2 do 10 KW, ale nie więcej niż 5 tys. zł jednorazowo.

Więcej o:
Komentarze (43)
Ruszyły wypłaty z programu "Mój Prąd". Rząd czeka na chętnych. Sprawdź, jak "zgarnąć" 5 tys. zł
Zaloguj się
 • idioteka-narodowa

  Oceniono 15 razy 13

  Mnie będzie kosztować montaż tej instalacji ma kosztowac 30 tys.zł,to 5 tys.zł nie jest połową kosztów! Co za brednie Minister wygaduje.

 • 74polska

  Oceniono 8 razy 8

  Jakim cudem dostali już świadczenie. Instalacja musi być gotowa do podłączenia, potem wniosek do zakładu o licznik dwukierunkowy (w Krakowie do 30 dni czeka się na montaż), potem wniosek do Warszawy i czekanie na decyzję, i to wszystko zalatwily w 7 dni, no szacun, ciekawe jak proszę o podpowiedzi.

 • pixie_und_dixie

  Oceniono 10 razy 6

  Założyłem trzy lata temu w domu pompę ciepła w wymiennikiem gruntowym i rekuperator - zero dopłaty pomocowej.

  W lutym 2019 założyłem instalację paneli fotowoltaicznych 6400 kWh/rok - zero dopłaty pomocowej.

  Mój dom jako jedyny w okolicy ma takie wyposażenie i nie truje ludzi z sąsiedztwa spalinami z pieca. Nie jestem jednak z tego dumny. Przeciwnie - jestem głupi!

  Wiedziałem, że w tym kraju nie wspiera się ludzi myślących do przodu, a mimo to, zdecydowałem się na tak kosztowne inwestycje, bez grosza wsparcia, którego nie było (wspierany był i jest przede wszystkim "wyngiel").

  W ten sposób jestem kilkadziesiąt tysięcy złotych do tyłu. Pamiętajcie! W Polsce należy myśleć wstecznie, bo to się po prostu opłaca.

 • Gregio8

  Oceniono 6 razy 6

  No no składać można wnioski tylko w Warszawie w portierni od 8 do 15 w kopercie. 21 wiek! iPady w sejmie a obywatel ma nosić na portiernię wniosek i inne dokumenty bo ministerstwu się nie chce utworzyć cyfrowego składania wniosków wraz ze skanami dokumentów. A termin składania jest do końca listopada...

 • darek240273

  Oceniono 5 razy 5

  ''Dofinansowanie sięgać będzie połowy kosztów inwestycji od 2 do 10 KW, ale nie więcej niż 5 tys. zł jednorazowo.''- Pokażcie mi instalację za 10000 ( !!), chyba do ładowanie komórek. Kilka dni temu otrzymałem wycenę, instalacja 4.41-4.56 kW (Soleko) to koszt rzędu 21-22 tys zł, termin wykonania- ll poł. października. Większość czasu mieszkam i pracuję we Włoszech, tam kolega do instalacji za 6490 Euro otrzymał dopłatę 5300. I to jest pomoc!

 • alladyn-solar-batt

  Oceniono 5 razy 3

  ,, także zaświadczenie, że instalacja została przyłączona do dystrybutora, czyli. tzw. zakładu energetycznego" - dyskryminacja osób, których dom... nie jest przyłączony do zakładu energetycznego. Albo inaczej- za pieniądze Prosumentów Rząd chce przydać Systemowi Elektroenergetycznemu (zdychającemuobecnie) bagatela bo 450MW mocy z czego jedynie 37% to pieniądze rządowe bo resztę wyłożą Prosumenci z własnej kiesy. To nie wszystko - gdy Prosument podłączy instalację (dlatego przymus podłączania do sieci) do ZE to 20% produkcji z jego domowego generatora PV zostanie mu ukradzione, bo z powrotem może odebrać jedynie 80% - zatem okradanie będzie trwało kolejne 25? lat...

 • raknawspak

  Oceniono 11 razy 3

  Kur.a co za kraj... robisz insyalacje i ch.j Ci z tego. Musisz prad oddac pie...n.emu panstwu, , ktore Ci wyprodukowana energie laskawie odsprzedadza taniej niz na rynku

 • dymomierz

  Oceniono 2 razy 2

  Trzeba też dodać, że od 2019 roku można odliczyć koszt instalacji fotowoltaicznej od podatku.

 • stfur0000

  Oceniono 10 razy 2

  W normalnych krajach dofinansowania na takie ogniwa oscylują koło 20000 euro. W Polsce tysiak z kawałkiem i minister się chwali jakby nie wiadomo co wykombinowali. Ehhh... żal.pI

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX