PiS obiecuje trzynastą emeryturę w 2020 roku. Brudziński: Będzie nowelizacja budżetu

Rząd planuje nowelizację budżetu po to, by w 2020 r. kontynuować wypłaty 13. emerytury, - poinformował szef sztabu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości Joachim Brudziński. W 2021 roku prezes PiS Jarosław Kaczyński obiecał także wypłatę 14. emerytury. Koszty tego programu nie zostały oficjalnie ogłoszone.

W sierpniu rząd przyjął projekt budżetu na 2020 rok, który zakłada, że wydatki mają zostać zrównoważone dochodami. Rząd chce zrealizować budżet bez deficytu pierwszy raz od 1990 roku. W projekcie budżetu na przyszły rok Rada Ministrów przyjęła wstępnie wzrost PKB na poziomie 3,7 proc. w przyszłym roku wobec 3,8 proc. zakładanego w budżecie na ten rok. W przyjętym projekcie zaplanowano zarówno dochody, jak i wydatki na poziomie 429,5 mld zł. Natomiast deficyt sektora finansów publicznych ma wynieść 0,3 proc. PKB.

Trzynasta emerytura wymusi nowelizację budżetu na 2020 rok?

Będzie nowelizacja budżetu - trzynasta emerytura będzie zachowana [w 2020 r.]. Mało tego, rozszerzyliśmy ją w zapowiedzi Jarosława Kaczyńskiego: w 2021 r. ta trzynasta emerytura będzie zwiększona o kolejną, czyli czternastą

- powiedział Brudziński w wywiadzie dla radiowej Jedynki.

>>>> Budżet bez deficytu. Marek Zuber: Dzięki pieniądzom z OFE i podwyżce podatków.

Zobacz wideo

Jarosław Kaczyński zapowiadał w sobotę, że większość emerytów otrzyma w 2021 r. także podwójną "trzynastkę", uzależnioną od średniej emerytury. Była premier Beata Szydło sprecyzowała później, że "trzynastka" pozostanie dla wszystkich, a "czternastkę" otrzymają emeryci o najniższych dochodach.

Programem Emerytura Plus w 2019 roku objętych było ponad 9 milionów osób. Dodatkowe świadczenie wyniosło 1100 zł brutto, czyli 888,25 zł "na rękę". Koszt sfinansowania dodatkowych emerytur oszacowano w 2019 roku na 10 miliardów 800 milionów złotych. Jeżeli PiS zrealizuje obietnicę także w 2020 roku, to budżet będzie musiał udźwignąć dodatkowe co najmniej 11 miliardów złotych wydatków. 

Więcej o:
Komentarze (31)
PiS obiecuje trzynastą emeryturę w 2020 roku. Brudziński: Będzie nowelizacja budżetu
Zaloguj się
 • serenita123

  Oceniono 8 razy 6

  wcześniej przekupywali dając łapówkę wyborczą do ręki
  teraz przekupują obietnicą wręczenia łapówki
  bandyckie zagrywki

 • janviertrois

  Oceniono 10 razy 6

  Obecnie dług Polski przekracza już bilion złotych, a tempo zadłużania wynosi ponad 200 milionów dziennie. A mimo programu 500+ Polska i tak wkroczyła w okres kolejnego kryzysu demograficznego. ZUS-owi za chwilę zabraknie pieniędzy. UE już za chwilę też nie będzie wspomagała finansowo naszego kraju jak dotychczas, zatem aż krzykiem nasuwa się pytanie skierowane do PiS-oszalałych: Kto to będzie spłacał?

 • stan47.emeryt

  Oceniono 8 razy 6

  Budżet uchwalono pod ciemny lud, a teraz po nocy będą nowelizować ustawę. Zmieszczą się w konstytucyjnym deficycie - czy nie? Ale to będzie problemem po wyborach. Ciemny lud i tak tego nie zrozumie. Najważniejsze, że dostaną "pińcet +", a głupi niech zapieprzają.

 • naw18

  Oceniono 10 razy 6

  Po co bylo uchwalac budżet jak juz zapowiadaja nowelizację? Po co w ogole jakis budżet? Uruchomic w centrach miast Punkty Rozdawania Pieniedzy i kazdy, kto uwaza , ze ma za malo, ma prawo zglosić sie po kase...

 • Anna K.

  Oceniono 9 razy 5

  Budżet będzie musiał udźwignąć??? Podobnie jak pincet plus - będą musieli udźwignąć drobni przedsiębiorcy...

 • krynolinka

  Oceniono 13 razy 5

  Trybunę Ludu i Żołnierza Wolności to chyba już w tym roku zaczną pisiory wydawać. Pezetperyzacja mediów ruszy jeszcze jesienią?

 • jacekczewa

  Oceniono 4 razy 4

  wyrzygamy kiedys te programy +plus....wszyscy

 • antoszek22

  Oceniono 8 razy 4

  Wystarczy unarodowić wszystkie media żeby nie sypały piasku w szprychy rozpędzonej lokomotywy PIS

  członek egzekutywy Stanisław Piotrowicz na 4 zjeździe KC PIS

 • kris0104

  Oceniono 8 razy 4

  a po nas chocby zgliszcza i ruiny, wazne ze sie sami nachapiemy i rzucimy jakies ochlapy suwerenowi

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX