Autostrada A1. Po 10 miesiącach ukończono 16 proc. odcinka między Tuszynem a Piotrkowem Trybunalskim

W grudniu 2018 r. ruszyła budowa autostrady A1 między węzłami Tuszyn-Piotrków Trybunalski. Odcinek o długości 16 km buduje konsorcjum firm Budimex i Strabag. Jak potwierdził wykonawca, zaawansowanie prac po 10 miesiącach przekroczyło 16 proc.

Budowana, 16-kilometrowa droga to pierwszy odcinek przedłużający obecną A1 idącą od strony Łodzi w kierunku województwa śląskiego. Obecnie na całej długości trzypasmowej autostrady prowadzone są roboty ziemne.

Wykonane zostały już pierwsze odcinki warstw konstrukcyjnych jezdni i przebudowy kolizji wodociągowej, trwają przebudowy kolizji energetycznych. Budowana jest nowa kanalizacja deszczowa. Trwają prace na pierwszych czterech wiaduktach w ciągu autostrady i nad autostradą. Trwają też prace na 19 z 26 przepustów skrzynkowych

- podał wykonawca, firma Budimex.

Prace przy A1 potrwają do 2021 r.

Codziennie na placu budowy pracuje ponad setka jednostek sprzętowo-transportowych. Po zakończeniu prac kierowcy będą mieli do dyspozycji trzy dwukierunkowe pasy ruchu, każdy o dwóch betonowych jezdniach oraz dodatkowo pas awaryjny. Co więcej, z węzła Piotrków Trybunalski Zachód kierowcy zyskają zjazd z Łodzi w kierunku Warszawy i z Warszawy do Łodzi.

>>> W Norwegii powstaje podwodna autostrada. To imponująca i kosztowna inwestycja.

Zobacz wideo

Umowa na zaprojektowanie i wykonaniu inwestycji została podpisana między konsorcjum firm Budimex i Strabag z łódzkim oddziałem GDDKiA w lipcu 2018 r. Prace na obecnym odcinku trwają od kwietnia 2019 r. Jak dotąd ruch odbywa się na starej części drogi, a całość projektu wykonawca planuje sfinalizować do końca września 2021 r. Zgodnie z umową wykonawca udzieli 7-letniej gwarancji na wykonane prace.

Więcej o: