"Pierwszy biznes, wsparcie w starcie" to istniejący od 2013 roku projekt utworzony przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wraz z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. O pożyczkę ubiegać się mogą studenci, absolwenci, bezrobotni, w tym osoby powracające z zagranicy oraz opiekunowie osób niepełnosprawnych.
110 milionów na pożyczki w 2019 roku
Jak możemy przeczytać na stronie internetowej inicjatywy, http://wsparciewstarcie.bgk.pl/, w 2019 roku nowa pula pieniędzy udostępniona na ten projekt będzie wynosić 110 mln złotych. Maksymalna kwota pożyczki na rozpoczęcie działalności finansowej to 96 784 złotych, natomiast na utworzenie miejsca pracy 29 033 złotych.
Kredyty od BGK oferowane są na 7 lat z preferencyjnymi warunkami oprocentowania w wysokości 0,18 albo 0,44 proc.
>>> Katarzyna Szwedo-Mackiewicz: "Sądowe unieważnienie umowy na kredyt we frankach może nie być korzystne dla klientów". Zobacz nasz materiał wideo:
Kredyt na biznes. Jak go zdobyć?
Osoby zainteresowane wzięciem kredytu muszą odwiedzić pośrednika finansowego oraz złożyć wniosek wraz z przedstawionym pomysłem na biznes. Decyzja o przyznaniu bądź odmowie udzielenia pożyczki wydawana jest w ciągu 14 dni roboczych.
Program BGK cieszy się sporą popularnością. Z jego wsparcia skorzystało już 4,2 tys. nowych przedsiębiorstwo, do których trafiło 280 mln złotych. W ubiegłym roku z pożyczek skorzystało 700 przedsiębiorców.