Libra. Kryptowaluta Facebooka - pod ostrzałem rządów i analityków

Libra, kryptowaluta, nad którą pracuje Facebook, jeszcze nie wystartowała, a już budzi olbrzymie kontrowersje i obawy. Wątpliwości zgłaszają m.in. regulatorzy rynku finansowego, a Francja i Niemcy już zapowiedziały, że będą blokowały Librę.
Zobacz wideo

Libra - kryptowaluta, nad którą pracuje Facebook

O planach uruchomienia w 2020 r. kryptowaluty Libra Mark Zuckerberg oficjalnie poinformował w czerwcu br. W ramach stowarzyszenia Libra Association, poza Facebookiem nad walutą pracuje 27 innych organizacji, m.in. Visa, Mastercard, PayPal, Vodafone, eBay, Spotify czy Uber.

Kryptowaluta ma być oparta na technologii blockchain i w zamyśle ma służyć płatnościom internetowych i mobilnym przede wszystkim "nieubankowionych" osób. Wśród potencjalnych użytkowników Libry wymienia się ok. 1,5 mld osób. 

Kurs Libry ma nie podlegać znaczącym wahaniom tak jak inne podatne na spekulację kryptowaluty. Jej wartość ma być bowiem oparta na rezerwach w różnych aktywach finansowych, w tym prawdziwych walutach.

Libra z problemami

Mark Zuckerberg ma jednak problem, bo koncepcja Libry natrafiła na poważny opór m.in. ze strony rządów. W lipcu podczas spotkania grupy G7 ministrowie finansów jasno mówili, że kryptowaluta musi być jak najściślej uregulowana, aby nie uderzyła w światowy system finansowy.

W zeszłym tygodniu we wspólnym oświadczeniu władze Niemiec i Francji stwierdziły, że będą blokować Librę, bo "żaden podmiot prywatny nie może domagać się władzy monetarnej, która jest nieodłączną częścią suwerenności narodów". Informowały, że wirtualna waluta będzie stanowić ryzyko dla konsumentów, stabilności finansowej, a nawet "suwerenności monetarnej" państw europejskich.

O zagrożeniu dla systemu finansowego i konieczności stosowania wobec Libry "wysokich przeszkód regulacyjnych" mówił również szef Banku Anglii. Także szwajcarskie władze są zdania, że kryptowaluta Facebooka byłaby czymś więcej niż tylko systemem płatniczym i powinna podlegać wymogom stosowanym wobec banków. 

Wątpliwości co do Libry mają nawet przedstawiciele amerykańskiego rządu, w tym sam prezydent Donald Trump. Niedawno pojawiały się informacje, że Facebook próbuje lobbować za Librą wśród amerykańskiej administracji.

O poważnym ryzyku ze strony Libry w lipcu br. pisali także analitycy Deutsche Banku ostrzegając m.in., że konkurencja walutowa w handlu może potencjalnie ograniczać możliwości polityki monetarnej Europejskiej Banku Centralnego. Libra może też zagrażać instytucjom finansowym.

Więcej o:
Komentarze (16)
Libra. Kryptowaluta Facebooka - pod ostrzałem rządów i analityków
Zaloguj się
 • tytus.k

  Oceniono 5 razy 3

  "Żaden podmiot prywatny nie może domagać się władzy monetarnej, która jest nieodłączną częścią suwerenności narodów". Polecam w takim razie zapoznaie sie z dziełem Friedricha Hayek'a "The denationalisation of money", w którym właśnie państwową władzę nad pieniądzem obwinia o wiele współczesnych kryzysów i problemów. Już nie wspomnę o tym, że "naród" i "władza" to nie zawsze dokładnie to samo.

 • druga_wieza

  Oceniono 1 raz 1

  Wiecie kto może emitować walutę?

 • aleyazda

  0

  Też kiedyś przegapiłem start Bitcoina :) Nie przegap Pi! To pierwsza kryptowaluta, którą kopiesz na telefonie i opracowana przez grupę doktorów Stanforda. Zdobywaj Pi o 25% szybciej podając "aleyazda" jako kod zaproszenia. Pobierz Pi minepi[.]com/aleyazda

 • 1mark7

  0

  oczewiscie ze lubra uderzy w banki. Ludzie moga zaczac rozliczac sie w librze a nie podrabianej zlotowce czy euro. Podrabianymi mzlotowkami i euro beda placic podatki.

 • lupus.y

  Oceniono 4 razy 0

  Przecież kryptowaluty miały być niepoważnym żartem, niegodnym uwagi. Co, śpiewka się zmieniła?

 • xezaq

  Oceniono 4 razy 0

  "żaden podmiot prywatny nie może domagać się władzy monetarnej, która jest nieodłączną częścią suwerenności narodów"

  Francuzi wiedzą co mówią, sami porzucili swą narodową walutę i przyjęli euro. Jak tam teraz z Waszą suwerennością monetarną, Francuzi?

 • gratianster

  Oceniono 4 razy 0

  Te same reakcje jak wtedy gdy Kaddafi chciał wprowadzić złotego dinara, nie oddadzą swoich wpływów bez walki

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 1 raz -1

  W Europie kryptowaluty oparte o blockchain będą zakazane ze względu na emisję CO2. Tego blockchain nie jest w stanie obejść.

 • system777

  Oceniono 2 razy -2

  "żaden podmiot prywatny..." błagam, to ktoś jeszcze wierzy że facebook to nie wirtualna przystawka rządu USA? Skoro piszą takie bzdety to wiadomo że skończy się jak zwykle. Strachy na lachy. Działać to sobie mogą chińczycy, którym wisi sektor mediów społecznościowych. Mają swój. Banksterzy i tak w końcu dogadają się, wtedy władze Francji i Niemiec inaczej zaczną śpiewać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX