Cedrob chce przejąć ZM Henryk Kania. "Powstanie niekwestionowany numer trzy na rynku"

ZM Kania, o których głośno zrobiło się w czerwcu, kiedy na jaw wyszły spore problemy finansowe spółki, mogą ostatecznie zostać przejęte. Cedrob, jedna z największych polskich firm w branży, złożył już wniosek w UOKiK.

Spółka Cedrob, jeden z największych polskich producentów drobiu oraz trzody chlewnej, zgłosił Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) zamiar koncentracji przedsiębiorstwa Zakładów Mięsnych Henryk Kania w restrukturyzacji.

"Po przeprowadzeniu procesu restrukturyzacyjnego i włączeniu przedsiębiorstwa ZM Kania w swoje struktury, Cedrob będzie niekwestionowanym numerem trzy na rynku sprzedaży wędlin i przetworów z mięsa, z aspiracjami do miejsca drugiego, podkreślono w materiale." - czytamy w komunikacie spółki.

Zakup majątku Zakładów Mięsnych Henryk Kania w restrukturyzacji, a także zapewnienie kapitału obrotowego oraz odbudowanie rynku może pochłonąć ponad 250 mln zł. - poinformowała firma.

"Uzyskanie zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie kontroli, stanowi jeden z warunków zawieszających wejścia w życie umowy dzierżawy przedsiębiorstwa spółki z Cedrob, o czym spółka informowała w raporcie bieżącym nr 47/2019. Sam projekt umowy dzierżawy został natomiast przekazany Radzie Wierzycieli dnia 16 września 2019 r., o czym spółka informowała w raporcie bieżącym nr 57/2019" - czytamy w komunikacie.

Cedrob współpracuje z ZM Kania

Cedrob już na początku września zawarł z zarządcą ZM Henryk Kania w restrukturyzacji umowę produkcji na powierzonych surowcach.

Mięsny potentat z Ciechanowa planuje wznowienie produkcji w zakładach przetwórczych restrukturyzowanej spółki w Goczałkowicach, Pszczynie i Mokrsku już na początku października. W pierwszym etapie planowane jest osiągnięcie produkcji na poziomie 1,2 tys. ton miesięcznie. Docelowo, po przeprowadzeniu procesu inwestycyjnego, zakłady te mają produkować 4 tys. ton miesięcznie.

Łącznie z Zakładami Mięsnymi Silesia S.A., które już osiągnęły poziom 4 tys. ton i cały czas się rozwijają, Grupa Cedrob planuje mieć udział w rynku przetwórczym na poziomie 8-10 tys. ton miesięcznie w perspektywie 5-ciu lat i nie wyklucza dalszej ekspansji.

Czytaj też: Zarządca ZM Henryk Kania donosi do prokuratury. "Przywłaszczenie serwera, uszkodzenie danych"

Cedrob dwa lata temu, poprzez nabycie Zakładów Mięsnych Silesia S.A.,rozpoczął proces konsolidacji przetwórstwa mięsnego w grupie. Dziś jest lokowany w pierwszej piątce tego segmentu rynkowego

Zakłady Mięsne Henryk Kania są notowane na rynku głównym warszawskiej giełdy od marca 2012 r. Przychody ze sprzedaży wyniosły 1,14 mld zł w 2018 r.

O problemach ZM Kania usłyszeliśmy w czerwcu kiedy okazało się, że zadłużenie firmy może sięgać nawet 600 mln zł.

>>> Według niektórych ekspertów masowa hodowla zwierząt to zagrożenie dla klimatu:

Zobacz wideo
Więcej o: