Biedronka pod lupą UOKiK. Chodzi o traktowanie dostawców. Maksymalna kara może sięgnąć 1,5 mld zł

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wszczęciu postępowania ws. stosowania przez sieć Biedronka nieuczciwych praktyk wobec swoich dostawców. Właściciel Biedronki, Jeronimo Martins Polska, informuje, że "w pełni współpracuje" z UOKiK. Kara, którą Urząd może nałożyć na JMP, to nawet 1,5 mld zł.
Zobacz wideo

Jak informuje UOKiK, podczas czerwcowej kontroli w spółce Jeronimo Martins Polska urząd zdobył informacje i dokumenty, które "dały podstawę do postawienia przedsiębiorcy zarzutu nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej".

Biedronka dostanie olbrzymią karę?

Zastrzeżenia Urzędu budzi jeden z rabatów, który uzyskuje właściciel sieci Biedronka od dostawców, w szczególności owoców i warzyw. Jak informuje UOKiK, dostawcy nie znają jego wysokości i są o nim informowani na koniec miesiąca, już po zrealizowaniu dostaw. Jeśli dostawcy rabatu nie udzielą, grozi im kara umowna.

Naszym zdaniem praktyka właściciela sklepów Biedronka może stanowić naruszenie dobrych obyczajów i wykorzystywanie słabszej strony umowy. Jeronimo Martins Polska ma silniejszą pozycję negocjacyjną i podejrzewamy, że wykorzystuje ją w nieuczciwy sposób. W efekcie tych działań dostawca produktów spożywczych, głownie owoców i warzyw, nie ma pewności, czy będzie musiał udzielić dodatkowego rabatu, ani jak duży on będzie. Tym samym zawierając umowę nie wie, ile będzie mógł zarobić

- komentuje prezes UOKiK Marek Niechciał.

Kara za nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej może wynieść do 3 proc. rocznego obrotu przedsiębiorcy. Biorąc pod uwagę, że obroty sieci Biedronka w 2018 r. wyniosły ok. 50 mld zł, maksymalna kara, jaką UOKiK może nałożyć na Jeronimo Martins Polska to aż 1,5 mld zł.

Biedronka "w pełni współpracuje" z UOKiK

W komentarzu przesłanym agencji ISBnews Jeronimo Martins Polska przekonuje, że nie łamie prawa.

W pełni współpracujemy z UOKiK, by jak najszybciej wyjaśnić wątpliwości Urzędu. Szczegółów toczącego się postępowania nie komentujemy. Jednocześnie zapewniamy, że rozwijając relacje z partnerami handlowymi, JMP zawsze ściśle przestrzega przepisów polskiego prawa

- czytamy w komentarzu Jeronimo Martins Polska.

Więcej o: